Икономиката на Саудитска Арабия се е свила с 4.5% през третото тримесечие на 2023 г., което е най-голямото свиване от 2020 г. насам.
Според информацията този спад се дължи основно на намалението със 17% в петролния сектор, което е следствие от целенасочените действия на кралството за ограничаване на производството на петрол и повишаване на цените.
Това представлява най-значителното свиване от три години насам, като последният спад се наблюдаваше в началото на 2021 г., в условията на глобалните сътресения, причинени от Ковид пандемията.
Миналата година Саудитска Арабия отбеляза стабилен икономически растеж – близо 9%, изпреварвайки всички останали държави от Г-20. Това се дължеше на рязкото увеличаване на производството на суров петрол и на смущенията на световните енергийни пазари поради конфликта на Русия с Украйна, което за първи път задвижи БВП на Саудитска Арабия до над $1 трилион.
В отговор на икономическото свиване Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, прогнозира свиване на саудитската икономика с 0.8% за годината. Междувременно Световната банка предвижда намаление с близо 1% през 2023 г.
Растежът в непетролната сфера, който е в центъра на усилията за диверсификация на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, се е увеличил с 3.6% според първоначалните данни. На тримесечна база обаче растежът извън петрола отбеляза увеличение от едва 0.1%, което е най-бавното от края на 2020 г. насам. Общият БВП е намалял с около 4% на тримесечна база.
Планът „Визия 2030“ на саудитското правителство, иницииран през 2016 г., има за цел да намали зависимостта на икономиката от приходите от петрол.
Въпреки увеличените инвестиции в сектори като туризма и производството, свързаният с петрола износ все още съставляваше около 90% от общия износ през предходната година. Министърът на финансите Мохамед Ал-Джадаан подчерта приоритета за стимулиране на растежа на непетролния сектор, като се стреми към среден растеж от 6% до края на годината. Той призна, че до 2026 г. се очакват дефицити поради ускорените разходи за проекти за диверсификация.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.