За пореден път американската икономика се противопостави на очакванията в значителна степен. Икономистите очакваха значително забавяне на икономическия растеж през последното тримесечие на 2023 г. след впечатляващия годишен темп на растеж от 4.9% през предходното тримесечие.
Въпреки че брутният вътрешен продукт (БВП) наистина се забави до 3.3% на годишна база, той надмина прогнозите, като икономистите очакваха едва 1.5% растеж. Това представяне е още по-забележително, като се има предвид по-ранната широко разпространена увереност за предстояща рецесия преди една година, с прогнози за слаб растеж от 0,2%.
Потребителските разходи, които съставляват най-голямата част от БВП на САЩ, не спират да се увеличават дори при най-високите лихвени проценти, наблюдавани от 23 години насам. Темпът на икономически растеж на САЩ се отличава значително в сравнение със сходни по размер развити икономики:
През третото тримесечие на предходната година общият БВП на 20-те държави от еврозоната нарасна с едва 0.1% на годишна база.
Според последната оценка на БВП от ноември в Обединеното кралство се наблюдава растеж от 0.2% на годишна база. Икономиката на Япония се свива с 2.1% през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение с предходната година.
Тези изключителни резултати доведоха до дискусии за изключителното положение на САЩ. Сред индустриализираните държави само Сингапур е изразходвал по-голям процент от БВП за Ковид стимули от САЩ в периода 2020-2021 г.
Мащабното вливане на близо $5 трилиона директно в домакинствата чрез помощни чекове, увеличени обезщетения за безработица и данъчни кредити, съчетано с намалените възможности за харчене по време на пандемията, остави хората с повече разполагаем доход. Въпреки изравняването на разходите, те се запазиха благодарение на продължаващите парични стимули в икономиката.
Освен това по-ниската събираемост на данъците през последните години принуди федералното правителство да взема големи заеми, за да посрещне финансовите си задължения. Цените на енергоносителите също допринасят за разминаването между САЩ и другите икономики.
По-високата инфлация в Европа в сравнение със САЩ се дължи на факта, че регионът е нетен вносител на енергия. Скокът на цените на природния газ след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. засегна силно икономиките на Обединеното кралство и еврозоната, като доведе до рекордно високи сметки за енергия за домакинствата и предприятията.
Макар да е изкушаващо да се очаква спад след такъв растеж, експерти като Джоузеф Ганьон, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън„, предупреждават да не се очаква запазване на растежа на БВП от 3.3%. Въпреки това непредсказуемостта се превърна в отличителна черта на американската икономика и засега тя е предимно положителна. Надеждата е тази тенденция да се запази.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.