Начало » Други » Икономиката на САЩ се представя по-добре от останалата част от света – защо?

Икономиката на САЩ се представя по-добре от останалата част от света – защо?

27.01.2024 12:35 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на САЩ се представя по-добре от останалата част от света – защо?

За пореден път американската икономика се противопостави на очакванията в значителна степен. Икономистите очакваха значително забавяне на икономическия растеж през последното тримесечие на 2023 г. след впечатляващия годишен темп на растеж от 4.9% през предходното тримесечие.

Въпреки че брутният вътрешен продукт (БВП) наистина се забави до 3.3% на годишна база, той надмина прогнозите, като икономистите очакваха едва 1.5% растеж. Това представяне е още по-забележително, като се има предвид по-ранната широко разпространена увереност за предстояща рецесия преди една година, с прогнози за слаб растеж от 0,2%.

Потребителските разходи, които съставляват най-голямата част от БВП на САЩ, не спират да се увеличават дори при най-високите лихвени проценти, наблюдавани от 23 години насам. Темпът на икономически растеж на САЩ се отличава значително в сравнение със сходни по размер развити икономики:

През третото тримесечие на предходната година общият БВП на 20-те държави от еврозоната нарасна с едва 0.1% на годишна база.

Според последната оценка на БВП от ноември в Обединеното кралство се наблюдава растеж от 0.2% на годишна база. Икономиката на Япония се свива с 2.1% през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение с предходната година.

Тези изключителни резултати доведоха до дискусии за изключителното положение на САЩ. Сред индустриализираните държави само Сингапур е изразходвал по-голям процент от БВП за Ковид стимули от САЩ в периода 2020-2021 г.

Мащабното вливане на близо $5 трилиона директно в домакинствата чрез помощни чекове, увеличени обезщетения за безработица и данъчни кредити, съчетано с намалените възможности за харчене по време на пандемията, остави хората с повече разполагаем доход. Въпреки изравняването на разходите, те се запазиха благодарение на продължаващите парични стимули в икономиката.

Освен това по-ниската събираемост на данъците през последните години принуди федералното правителство да взема големи заеми, за да посрещне финансовите си задължения. Цените на енергоносителите също допринасят за разминаването между САЩ и другите икономики.

По-високата инфлация в Европа в сравнение със САЩ се дължи на факта, че регионът е нетен вносител на енергия. Скокът на цените на природния газ след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. засегна силно икономиките на Обединеното кралство и еврозоната, като доведе до рекордно високи сметки за енергия за домакинствата и предприятията.

Макар да е изкушаващо да се очаква спад след такъв растеж, експерти като Джоузеф Ганьон, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън„, предупреждават да не се очаква запазване на растежа на БВП от 3.3%. Въпреки това непредсказуемостта се превърна в отличителна черта на американската икономика и засега тя е предимно положителна. Надеждата е тази тенденция да се запази.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Предстоят 2 ключови събития за крипто индустрията през следващата седмица

Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.

26.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уинкълвос упреква JPMorgan, че блокира достъпа на Gemini до банкиране

Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.

26.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Робърт Кийосаки с коментар за ETF-ите

Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).

26.07.2025 10:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Четиригодишният крипто цикъл ще остане в историята според директора на Bitwise

Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.

25.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.