Пол Дитрих, главен инвестиционен стратег в B. Riley Wealth Management, бие тревога за икономиката на САЩ, предупреждавайки за предстояща рецесия.
Въз основа на своя опит, включително и на точните си прогнози за рецесията през 2008 г., Дитрих от месеци сигнализира, че САЩ се насочват към нов икономически спад. Той посочи няколко индикатора, сред които неочаквано високата инфлация през първото тримесечие, повишената волатилност на пазара и слабите печалби от акции и облигации, съпоставени с нарастващите цени на суровини като петрол и злато, които обикновено се свързват с инфлационни периоди.
Освен това икономическият растеж се забавя, като през първото тримесечие БВП нарастна само с 1.6% спрямо 3.4% през предходното тримесечие. Потребителското доверие намалява, а растежът на заетостта се забавя, което води до повишаване на равнището на безработица, което наскоро достигна най-високото си равнище от две години насам.
Освен това доходността на американските държавни ценни книжа рязко нарасна, надхвърляйки почти четири пъти дивидентите по S&P 500, което показва очакванията на инвеститорите за продължително повишаване на лихвените проценти – явление, което не е наблюдавано от 2001 г. насам.
Дитрих прави паралели между сегашния икономически пейзаж и Dot-com балона от 2001-2002 г., като предполага сходно ниво на несигурност и волатилност на пазара. Той признава, че масивното стимулиране на икономиката по време на пандемията може да е забавило настъпването на рецесията, но предупреждава, че когато тази подкрепа отслабне, това може да нанесе сериозен удар върху акциите. Той приписва сегашното съживяване на пазара на прекалената увереност на инвеститорите и откъсването им от основните показатели на компаниите.
Дитрих подчерта и неустойчивия характер на сегашните разходи за дефицити и прогнозира тежки последици за работните места, икономиката и световните фондови пазари, когато тези разходи бъдат прекратени. Въпреки че някои наблюдатели омаловажават опасенията от рецесия и очакват кратък спад, Дитрих запазва мечата перспектива, като прогнозира потенциален срив на фондовия пазар до 44% на фона на влошаващите се икономически условия.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.