През първото тримесечие на тази година японската икономика се сви с годишен темп от 1.8%, което е малко по-добре от първоначално очаквания спад от 2%, според ревизираните правителствени данни, публикувани в понеделник.
Тази корекция бе повлияна от инвестициите в частния сектор, които се подобриха до минус 0.4% от предишните минус 0.5%.
Сезонно коригираният реален брутен вътрешен продукт (БВП) – показател за стойността на продуктите и услугите на дадена страна – остана отрицателен, тъй като и износът, и потреблението намаляха спрямо предходното тримесечие. През периода януари-март икономиката спадна с 0.5% на тримесечна база, което съответства на резултатите от предходния месец.
Въпреки че спадът в стойността на йената насърчава туристическите посещения в страната, той също така повишава разходите за внос, като по този начин представлява предизвикателство за енергийно зависимата страна, чиито разходи се покриват основно от вноса. На друг фронт, бавното частно потребление спъва икономическия растеж, като се има предвид, че то съставлява около половината от БВП.
Ситуацията се влошава поради това, че някои големи автомобилни компании като Toyota Motor Corporation бяха засегнати от скандал, свързан с неправилно тестване на автомобили, докато офисът на Honda Motor Co в Токио наскоро беше обискиран от държавни служители, които планират скоро да предприемат подобни действия срещу Mazda Motor Corporation.
Инвеститорите следят и централната банка на Япония, която повиши лихвените проценти за първи път от 2007 г. насам, въпреки че те все още са само в рамките на минус 0.1 до 0.1.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.
Скорошно проучване, поръчано от Grayscale Investments, разкрива, че заможните инвеститори играят значителна роля в нарастващия прием на криптовалутите в Съединените щати.
SEC преразглежда предложено правило, което би наложило по-строги изисквания за това как инвестиционните съветници се справят с попечителството на криптовалута.
Финансовият сектор, включително фондовият пазар, преживя труден старт на годината с няколко понижения и тревожни сривове през последните няколко месеца.