Анализаторите алармират за потенциални икономически проблеми пред САЩ. Няколко ключови показателя, които в миналото са предсказвали спадове, се изравняват, което подсказва, че може да се очертае рецесия.
Според проучване на Game of Trades на пазара на труда има тревожни признаци. Първоначалните молби за помощи при безработица са нараснали значително, като от 190,000 през януари са се увеличили до 240,000 наскоро. Този модел отразява предишни предрецесионни периоди, като например тези преди финансовите кризи през 2008 г., 2001 г. и 1990 г.
Друг червен флаг е намаляващото възприятие за наличието на работни места. През изминалата година все повече хора съобщават, че намирането на работа става все по-трудно – усещане, което обикновено се появява около година преди рецесия. Тази промяна свидетелства за нарастваща тревога на пазара на труда, което предполага скорошно потенциално нарастване на безработицата.
Може би най-показателният знак е обърнатата крива на доходността – финансово явление, при което краткосрочните лихвени проценти превишават дългосрочните. Тази инверсия е неизменен фактор за прогнозиране на рецесии в най-новата икономическа история. Понастоящем кривата на доходността е обърната за най-дългия период от 1929 г. насам. Въпреки нарастването на броя на молбите за помощи при безработица кривата на доходността все още не се е наклонила, което означава, че финансовите пазари може да не са оценили напълно риска от рецесия.
Към тези опасения се прибавя и разминаването между икономическите показатели и резултатите на финансовите пазари. Исторически погледнато, в ранните етапи на спада фондовият пазар продължава да се покачва, дори когато икономическите показатели се влошават. Тази тенденция се наблюдава от януари 2024 г. насам, като S&P 500 се покачва с около 15% въпреки нарастващите молби за помощи при безработица. Това предполага, че финансовите пазари може би подценяват потенциала за икономически спад.
Като се имат предвид тези признаци, анализаторите сега спекулират относно времето на евентуална рецесия, като някои предвиждат, че тя може да настъпи през втората половина на 2024 г., особено ако сектори като фондовия пазар и криптовалутите достигнат нови върхове преди това.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.