С напредъка на света в дигиталната ера зависимостта от технологиите става все по-очевидна. Дигиталните инструменти и платформи вече играят решаваща роля във всичко - от комуникацията до бизнес операциите.
Тази зависимост обаче води до собствен набор от предизвикателства, както показват неотдавнашните проблеми, с които се сблъска CrowdStrike, водеща световна компания за киберсигурност. Проблемна актуализация доведе до широко разпространени прекъсвания на работата на системата, което се отрази на критични сектори като корабоплаването и пътуванията. Този инцидент подчерта уязвимостта, присъща на централизираните дигитални инфраструктури.
Грешката предизвика поредица от сривове на системата, в резултат на което на екраните по целия свят се появи прословутият „син екран на смъртта“. CrowdStrike бързо установи и отстрани проблема, като увери клиентите, че той не се дължи на кибератака и че е налице поправка.
На фона на хаоса се появиха коментари за устойчивост, които се фокусират върху Биткойн. За разлика от системите, засегнати от инцидента с CrowdStrike, децентрализираната криптовалута остана незасегната.
Тарас Кулик, главен изпълнителен директор на SunnySide Digital, отдаде тази стабилност на инфраструктурата на BTC, която работи предимно с Linux-базирани системи. Децентрализираният характер на Биткойн, независим от централизирани структури и патентован софтуер, подчертава стабилността на блокчейн технологията:
Ако погледнете графиката на хаш рейта на Биткойн, [ще видите], че метриката е напълно незасегната
Сенатор Синтия Лумис, която подкрепя крипто технологията, също подчерта надеждността на блокчейн през този период.
Тя риторично попита:
Знаете ли коя форма на валута не е била засегната от широко разпространени киберпрекъсвания?… Биткойн.
Лумис завърши изказването си с „Vires in Numeris“ – латинска фраза, означаваща „Сила в числата“, позовавайки се на многобройните валидиращи възли, които обработват транзакциите с Биткойн.
Стабилността на Биткойн се дължи на това, че той не разчита на софтуера на Microsoft, както отбеляза Кулик:
….Докато банките в световен мащаб бяха изправени пред спиране на работата поради проблеми със сървърите, Биткойн продължи да функционира безупречно, демонстрирайки устойчивостта на своята технология.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.