Докато американската икономика очаква следващите решения на Федералния резерв относно лихвените проценти, историческите тенденции сочат, че тези политики могат да определят времето на предстоящата рецесия.
В анализа на Global Markets Investor от 7 юли се подчерта връзката между повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и началото на рецесиите.
Данните показват, че в САЩ вече наближава една година от последното повишение на лихвите през юли 2023 г., а историческите модели сочат, че скоро може да последва рецесия.
RECESSION IN THE US USUALLY COMES WITHIN 18 MONTHS FROM THE LAST FED RATE HIKE:
It has been now 12 months since the last Fed hike in July 2023.
If history is any guide, the US economy should fall into a recession before the end of 2024 or is already in. pic.twitter.com/w1EJSMSH5H
— Global Markets Investor (@GlobalMktObserv) July 7, 2024
Проучването акцентира върху типичното забавяне между последното увеличение на лихвите и началото на рецесията. Например, в миналото рецесиите са следвали финално повишение на лихвените проценти със закъснение от един до 18 месеца. Като се има предвид, че от последното повишение са минали 12 месеца, този анализ предполага, че САЩ може да навлезнат в рецесия преди края на 2024 г. или вече да са в такава.
В подкрепа на това в доклад на Alpha Oracle от 8 юли бяха използвани данни от икономическите показатели на Федералния резерв (FRED), които отчитат, че рецесиите често настъпват, когато лихвените проценти започнат да се понижават. Тази закономерност предполага, че паричният орган обикновено намалява лихвените проценти, когато се наблюдава икономическо забавяне.
Понастоящем обаче Фед изглежда изчаква, докато икономиката се окаже на ръба на рецесия, преди да намали лихвите. Този предпазлив подход има за цел да балансира между контролирането на инфлацията и избягването на преждевременно облекчаване, което може да навреди на икономическата стабилност.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
По време на неотдавнашна дискусия за пресичането на изкуствения интелект и блокчейн технологията, бившият ръководител на Binance Чанпен Джао предостави интересна прогноза: Той вярва, че AI системите ще се откажат от конвенционалните финансови инструменти и ще се обърнат към крипто сферата за своите икономически взаимодействия.
Доверието на Уолстрийт в индекса S&P 500 бързо намалява, тъй като бурните тарифни политики на президента Тръмп разклащат настроенията на инвеститорите и объркват пазарните прогнози.
Тежките мита, въведени от президентa Доналд Тръмп, предизвикаха глобална финансова промяна, като накараха няколко държави да преразгледат зависимостта си от щатския долар.