Древният чаен път е служил като икономически и културен мост между Китай, Русия и Европа в продължение на няколко века и все още може да играе особена роля в обединяването на хората днес, смята Сергей Калашников, председател на президиума на Руската асоциация за международно сътрудничество (РАМС), заместник-председател на Транстихоокеанското партньорство "Древният път на коприната".
Самият проект за популяризиране на чая от Китай до Запада имаше много важни фактори. На първо място, това беше изграждането на определен икономическо-политически коридор за сближаване между Запада и Изтока.
И най-важното, Древният път на чая осигуряваше деликатно популяризиране на китайската култура. С други думи, той изграждаше много важен мост между Изтока и Запада. И носителят на този мост беше чаят.
Древният път на чая с обща дължина над 13,000 километра се простираше от окръг Уйи Шанмай в китайската провинция Фуджиан до Санкт Петербург в Русия и по-нататък на Запад. Той е съществувал от XVII в. до началото на XX в. Както отбеляза Калашников, Древният път на чая, който е създаден като специален маршрут на Древния път на коприната, е бил и продължава да бъде „мека сила“ и „той обединява хората„, подчерта говорителят на агенцията.
Освен това китайският чай оказа колосално влияние върху ежедневието и културата на хората в Русия. В крайна сметка чаят се превърна в уникален продукт, който, от една страна, задоволява вътрешните нужди от универсална напитка. А от друга страна, чаят със сигурност е бил по-достъпен в Русия, отколкото в Европа. Така той трайно се утвърди в руската култура. Всъщност може да се каже, че чаят определено се е превърнал в национална напитка за Русия.
Инициативата за възраждане на Древният път на чая, според председателя на RAIC, е от особено значение днес.
Калашников заяви:
На базата на утвърдени традиционни процеси се създават нови решения за проблемите не само на днешния, но и на утрешния ден. Смятам, че Древният път на чая е културна нишка на инициативата „Пояс и път“, без която реализацията ѝ няма да бъде завършена .
Той припомни, че през 2014 г. Международният консорциум на Древният път на чая, който обединява представители на Китай, Русия и Монголия, представи инициатива за включване на Древният път на чая в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Калашников заяви, че през последните години е свършена много работа, която не е прекъсната дори по време на пандемията. Той е убеден, че по-нататъшното популяризиране на проекта за пресъздаване на Древният път на чая не само ще засили културните връзки, но и ще внесе съвременни елементи на икономиката, включително развитие на туризма и сектора на услугите.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.