Милиардерът и рисков капиталист Чамат Палихапития заяви, че икономическите реалности ще задължат председателя на Федералния резерв (Фед) Джером Пауъл да намали няколко пъти лихвените проценти.
Той посочи, че има налични доказателства, които сочат, че американците, който разчитат на спестявания са похарчили всичките си средства, принуждавайки ги да си намерят работни места. Палихапития обаче добави, че компаниите не желаят да се разширяват заради продължителния период на високи лихвени проценти от страна на Фед.
Според него 70% от БВП на Америка се формира от потребителски разходи – чрез спестяване или чрез кредитиране. Поради това той очаква завръщане на безработицата, тъй като много хора се опитват да си намерят работа на свития пазар на труда, тъй като вече нямат спестени пари.
Той смята, че увеличаването на безработицата е неизбежно свързано с по-бавен икономически растеж.
Ето защо е възможно тази ситуация, заедно с политическия натиск върху Пауъл, да накара Фед да намали лихвите повече от очакваното. Във връзка с тези фактори ще се наложи повече от едно намаление на лихвите, както предвижда Палихапития, например когато БВП намалява, а същевременно има увеличение на данните за заетостта.
Този анализ на милиардерът предполага, че намаляването на лихвите ще реши проблемите, предизвикани от проблемната икономика, влошена от липсата или ограничените спестявания и оскъдните възможности за заетост.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).