Home

Икономическият климат пречи на Китай да набере $41 милиарда за полупроводници

29.09.2023 12:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономическият климат пречи на Китай да набере $41 милиарда за полупроводници

Най-амбициозният кръг на финансиране в Китай, насочен към укрепване на полупроводниковата индустрия, Китайският инвестиционен фонд за производство на интегрални схеми, известен като Големия фонд, среща трудности при постигането на целта си от 300 милиарда рубли ($41 милиарда).

Този неуспех се дължи на трудните икономически условия, както разкриха 3 вътрешни лица.

Създаден през 2014 г., Големият фонд има ключова роля за стимулиране на растежа на китайската индустрия за чипове в съответствие с усилията на президента Си Дзинпин за технологична независимост.

В първоначалните си два етапа той осигури съответно 139 милиарда рубли и $200 милиарда рубли, като подкрепи водещи китайски компании за чипове и инвестира в научноизследователска и развойна дейност.

На този трети етап обаче Министерството на промишлеността и информационните технологии, което е инициатор на инициативата, се сблъска с пречки при набирането на средства от местните власти и държавните предприятия. Икономическият спад, изострен от последиците от пандемията, накара тези структури да бъдат по-предпазливи и резервирани в инвестициите си.

Освен това недостигът на подходящи кандидати за подкрепа, утежнен от ограниченията на САЩ за достъп на индустрията до модерни технологии, също възпрепятства реакцията. Инвестиционните решения сега са по-предпазливи, като се отчитат не само финансовите перспективи, но и потенциалните последици от ограниченията на САЩ.

Продължаващото повече от година антикорупционно разследване на Големия фонд допълнително намали доверието на пазара и темпото на инвестиране. Въпреки тези предизвикателства фондът, създаден през 2014 г. и увеличен през 2019 г., се стреми да се придържа към петгодишния си план.

Този последен кръг ще се съсредоточи предимно върху оборудване за производство на чипове, което е промяна спрямо предишните етапи, които бяха съсредоточени върху производството на полупроводници. Сред забележителните бенефициенти на предишните етапи са Semiconductor Manufacturing International и Hua Hong Semiconductor.

Китайските производители на чипове, по-специално Yangtze Memory Technologies, все повече се насочват към местно оборудване поради засилените ограничения на САЩ за износ на модерни машини за производство на полупроводници в Китай.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple Labs получи важен оперативен лиценз в Дубай

Американската компания за блокчейн разплащания Ripple Labs Inc. демонстрира значителен напредък в глобалната си експанзия, след като получи важен оперативен лиценз в Дубай.

02.10.2024 9:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Как Биткойн може да бъде стимулиран от отслабващия долар?

Според доклад на 10x Research последните промени в световните макроикономически условия показват, че спадът на нивата, с които расте световната икономика, може би е към своя край.

02.10.2024 8:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Биткойн се срина до почти $60,000 след като Иран нападна Израел

Във вторник Иран обстреля Израел с ракети в отговор на неотдавнашното убийство на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала. Нападението беше извършено, след като САЩ предупредиха, че напрежението в региона вероятно ще ескалира.

02.10.2024 8:00 2мин. четене Alexander Stefanov

Богатството на Зукърбърг се увеличи до $201 милиарда – eто защо

Марк Зукърбърг, технологичният визионер, който стои зад Meta, сега е четвъртият най-богат човек в света със състояние от $201 милиарда.

01.10.2024 22:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.