Законодателният съвет на Хонконг прие ново изменение на своята система за борба с прането на пари и финансирането на тероризма, което включва доставчиците на услуги за дигитални активи.
Хонконг работи активно за създаването на добре обмислена регулаторна рамка за зараждащия се криптопазар.
През октомври правителството на Хонконг публикува политика, в която се предлага регулаторна рамка и насоки, основани на риска, под заглавието „Декларация за политиката относно развитието на дигиталните активи“.
Освен това правителството предложи редица пилотни проекти за оценка и усъвършенстване на технологиите, намиращи се в основата на дигиталните активи.
С новото законодателство ще бъде установен нов лицензионен режим за доставчиците на услуги за криптовалути, който ще влезе в сила от 1 юни 2023 г. Новото изменение ще подчини доставчиците на услуги за обмен на криптоактиви на същото законодателство, което следват традиционните финансови институции.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Въпреки забраната, Китай още е движеща сила в пространството
Това означава, че криптоборси, които искат да открият компания в Хонконг, ще трябва да приемат строги мерки за борба с прането на пари и закони за защита на инвеститорите, преди да получат лиценз за дейност.
След срива на криптоборсата FTX регулаторите от цял свят се сблъскаха с обществения гняв заради неуспеха си да защитят инвеститорите на дребно.
Налице е все по-голямо искане за поставяне на криптоборсите и доставчиците на услуги под действието на закона и подлагането им на строги изисквания за борба с прането на пари и защита на инвеститорите.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.