Говорител на Solana Labs заяви, че текущите разследвания показват, че "няма доказателства", че мрежата на Solana е виновна за експлойта.
„Инженери от различни екосистеми, с помощта на няколко фирми за сигурност, разследват източените портфейли в Solana. Няма доказателства, че са засегнати хардуерни портфейли„, заяви в изявление Остин Федера – говорител на проекта.
В туит той отбеляза:
Много неща остават неизвестни към този момент – освен че хардуерните портфейли не са засегнати. Има и широко разпространени съобщения за компрометиране на ETH портфейли, но не е ясно дали това е свързано или е отделен проблем.
Изглежда, че атакуващият източва токени SOL и SPL при очевиден експлойт в мрежата Solana.
Одиторът на Solana OtterSec съобщи в Twitter, че през последните няколко часа са източени над 5,000 портфейла на Solana, което потвърждава многобройните съобщения от хора в Twitter, които твърдят, че балансите им са изчезнали.
Анализът на OtterSec показа, че транзакциите са били подписани от собствениците, което според одитора предполага компрометиране на частния ключ. Експлойтът може да засегне и потребителите на ETH.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кога може да започне следващият бичи пазар на Биткойн?
Според съобщенията в Twitter най-засегнати изглеждат портфейлите, които са били неактивни повече от шест месеца. Потребителите на портфейлите Phantom и Slope казват, че са загубили средства.
„Работим в тясно сътрудничество с други екипи, за да стигнем до дъното на докладваната уязвимост в екосистемата Solana„, съобщиха от Phantom в Twitter.
Към този момент екипът не смята, че това е специфичен за Phantom проблем.
We are working closely with other teams to get to the bottom of a reported vulnerability in the Solana ecosystem. At this time, the team does not believe this is a Phantom-specific issue.
As soon as we gather more information, we will issue an update.
— Phantom (@phantom) August 3, 2022
Към момента не е ясно откъде произхожда експлойтът. Пазарът за NFT Magic Eden препоръча на потребителите да отменят разрешенията за всички подозрителни връзки в портфейлите на Phantom в съобщение до потребителите в Twitter.
Алткойн, базиран на Етериум (ETH), който се нарежда сред 100-те най-големи криптовалути по пазарна капитализация, се е повишил с трицифрени с трицифрени числа през последните 30 дни.
Преминаването на Етериум към Proof-of-Stake наближава, като разработчиците се споразумяха за предварителна дата за Сливането.
Доставчикът на децентрализирана блокчейн инфраструктура Ankr получава сериозен тласък, но не само на котировките си.
Броят на децентрализираните приложения (dApps) в Polygon, платформата за мащабиране на Етериум, надхвърли 37,000, което представлява 400% увеличение от началото на 2022 г.