Неотдавнашният опит на Китай да стимулира икономическия растеж неволно предизвика значителен недостиг на парични средства, което доведе до сътресения на финансовите пазари.
В необичаен ход Пекин санкционира корекция на бюджета в средата на годината миналия месец, позволявайки продажбата на държавни облигации на стойност $137 милиарда. Според информацията намерението е било да се облекчи дълговият натиск върху местните правителства и да се осигурят икономически стимули на фона на продължаващите икономически предизвикателства.
Въпреки това рязкото увеличаване на продажбите на облигации, включително на тези от местните власти, погълна значително количество ликвидност. В отговор на това кредиторите на сушата побързаха да наберат парични средства, което доведе до рекорден темп на емитиране на краткосрочен дълг от страна на банките през тази седмица. По данни на Bloomberg продажбата на тези прехвърляеми депозитни сертификати се е удвоила до над 1 трилион юана (приблизително $137 милиарда).
Дори подкрепеният от държавата кредитор Industrial & Commercial Bank of China емитира шестмесечни облигации с най-високата доходност за годината. Миналата седмица някои по-малки банки бяха принудени да заемат пари в брой при краткосрочна лихва от 50% на 31 октомври поради свиването на ликвидността, което съвпадна с необходимостта банките да сверят счетоводните си книги преди края на месеца, както съобщи Reuters.
В отговор на ситуацията Китайската народна банка посочи, че планира да се справи с проблемите с ликвидността чрез различни парични мерки. Предложените стратегии включват намаляване на задължителните резерви на кредиторите и инжектиране на парични средства чрез операции на открития пазар.
Тези проблеми, свързани с паричните средства, допълват редица предизвикателства, пред които са изправени финансовите пазари в Китай през тази година, включително нисък растеж, спад в сектора на недвижимите имоти, значителен дълг и напускане на капитали на чуждестранни инвеститори. Тези проблеми продължават да съществуват, откакто Пекин отмени пандемичните ограничения преди една година.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.