Ново проучване, проведено от Privacy Affairs установи, че киберпрестъпниците предлагат хакнати крипто акаунти за продажба в дарк уеб пространството на изненадващо ниски цени.
Проучването разкри, че проверен акаунт в Blockchain.com може да бъде закупен само за $85, докато хакнат проверен акаунт в Coinbase се предлага за $250. На прицел са били и други популярни крипто борси като Crypto.com, Binance и Kraken, като цените им варират от $300 до $1,170.
Докладът също така установи, че хакерите продават тъмната мрежа данни за кредитни карти с баланс по сметките до $5,000 за $110. Освен това данни за онлайн банкови сметки с баланс от $2,000 се продават само за $60.
В доклада се подчертава също, че киберпрестъпниците се насочват към платформите на социалните медии и имейл услугите. Например идентификационните данни за влизане във Facebook и Instagram се предлагат за $25, а за Gmail – за $60.
Основателят на Privacy Affairs Миклош Золтан предупреди, че ако хакер получи достъп до нечии финансови данни или данни за достъп до социалните медии, той сам може да определи цената на данните.
Золтан също така отбеляза, че възприемането на няколко прости правила и навици може да затрудни достъпа на хакерите до чувствителни данни, като например избягване на публичен WiFi, използване на двуфакторна автентификация и софтуер за борба със зловреден софтуер. Освен това потребителите никога не трябва да споделят чувствителни данни по телефона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очаква ли се рали на фондовия пазар след срещата на Фед?
Privacy Affairs също така разкриха, че хакерите извършват кражба на самоличност, използвайки фалшиви физически и сканирани документи като шофьорски книжки и паспорти, които се предлагат в тъмната мрежа за едва $150. В доклада се посочва, че поддържането на мерки за защита на личните данни и информирането за рисковете за киберсигурността е от решаващо значение в дигиталната ера.
Във вторник семейството на Джон Форсайт, лекар от спешното отделение и иноватор в областта на криптовалутите, разкри, че той е открит мъртъв в северозападен Арканзас след предишното му изчезване този месец.
Крипто инфлуенсърът, познат като “ZachXBT” обвини проекта $VIRAL Meme Coin, че е измамил инвеститорите със 131 ETH, което поражда опасения за поредната измама с меме монети, използващи верифициран бадж (синя отметка), за да измамят нищо неподозиращи хора.
В неотдавнашно съобщение за пресата се посочва, че прокуратурата на САЩ е предприела правни действия за възстановяване на постъпленията от криптовалута, свързани с измамна схема, насочена към компания, базирана в Масачузетс.
Според британска агенция за докладване на измами, през изминалата, над 40% от загубите поради крипто измами във Великобритания година са се увеличили.