В неочакван обрат на събитията Иля Лихтенщайн, който се прочу с участието си в хакерската атака срещу Bitfinex заедно със съпругата си Хедър Морган, сега се превърна в ключов свидетел на правителството на САЩ.
Според доклад на Bloomberg Лихтенщайн се е явил в съда във вторник, като е предложил сътрудничество на американските власти по дело за пране на пари във Вашингтон.
По време на показанията си той подробно е описал методите, които е използвал, за да извърши кражбата на BTC от крипто борсата Bitfinex – престъпление, което му е донесло приблизително 120,000 BTC през 2016 г. Той призна, че е прониквал в системите на Bitfinex в продължение на няколко месеца, преди в крайна сметка да избяга с криптовалута на стойност милиарди долари.
Освен това 36-годишният мъж, родом от Съветска Русия, разкри, че е компрометирал индивидуални акаунти и на други борси за криптовалута като Kraken и Coinbase. В стремежа си да изясни причините за действията си, Лихтенщайн посочи финансовите трудности със своя технологичен стартъп като значителен фактор, който го е накарал да злоупотреби с борсата.
След обира Лихтенщайн използвал услуги като Bitcoin Fog, за да изпере откраднатите средства. Той призна, че допълнително е прехвърлил част от незаконните печалби чрез крипто борси, като е използвал акаунти, придобити чрез дарк уеб под имената на други лица.
Макар да спомена, че е преустановил използването на Bitcoin Fog поради откриването на по-добри алтернативи, според оценките двойката е успяла да изпере приблизително $4.5 милиарда под формата на Биткойн към момента на задържането им.
Въпреки успешното изземване на около $3.6 милиарда от правителството на САЩ, това все още е най-голямото изземване на криптовалута в историята. Този запор накара компанията за киберсигурност PeckShieldAlert да изрази загриженост през 2023 г. по отношение на Биткойн портфейл, съдържащ около 94,643 BTC, за които се твърди, че са под правителствено попечителство.
Такива високопрофилни конфискации допринасят за значителните наличности от Биткойн на правителството на САЩ, демонстрирайки една от стратегиите им в борбата с престъпленията, свързани с криптовалута. Решението да се използва Лихтенщайн като свидетел може да означава още една стратегическа маневра на американските власти в справянето с подобни проблеми
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Metaplanet засили ангажимента си към водещия дигитален актив, като си осигури $21.25 милиона чрез най-новата си емисия на облигации, която е 14-та поредна в серия от капиталови увеличения, свързани с агресивната крипто стратегия на компанията.
Биткойн достигна важен етап в борбата си срещу традиционните финансови индекси, като на 8 май стойността му спрямо S&P 500 достигна рекордно високо ниво от 17.725.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.