В четвъртък Гърция екстрадира прословут руски перач на пари в Съединените щати, където той е обвинен в ръководенето на борса за криптовалути на стойност милиарди долари, за която се твърди, че е печелила от различни хакерски схеми и изнудване.
В четвъртък Александър Виник беше качен на самолета в Гърция и отпратен за САЩ. Нека си припомним, че той беше арестуван в Гърция, по време на семейна ваканция през 2017 г.
Според източниците операцията по екстрадирането на 43-годишния мъж, чиито финансови операции му спечелиха прозвището „г-н Биткойн“, е била проведена при най-голяма секретност и е била в съответствие с решение на Върховния съд на Гърция.
Виник е обвинен в Съединените щати в изпирането на $4 милиарда чрез Биткойн схема. Той отрича обвиненията.
Преди да бъде екстрадиран в САЩ, той излежаваше присъда и във Франция за подобни престъпления, но беше оправдан за изнудване и участие в престъпно предприятие, преди да бъде върнат в Гърция по-рано тази седмица.
Виник се противопоставя на екстрадирането си в САЩ и иска вместо това да бъде изпратен в Русия, където според него има по-големи шансове за справедлив процес.
Според Министерството на правосъдието той е обвинен, че е управлявал борса за криптовалути, известна като BTC-e, за която се твърди, че е осъществявала бизнес с банди за изнудване, наркодилъри и крадци на самоличност.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кой продава Биткойн в последно време?
BTC-e, която е закрита през 2017 г., е получила BTC на стойност над $4 милиарда, докато е работила, твърди Министерството на правосъдието.
През 2017 г. Министерството на финансите определи гражданска парична санкция в размер на $110 милиона срещу борсата за криптовалути „за умишлено нарушаване на американските закони за борба с прането на пари“ и глоба в размер на $12 милиона срещу Виник.
В Северния окръжен съд на САЩ в Калифорния той е изправен пред обвинения в пране на пари и управление на нелицензиран бизнес за парични услуги в САЩ, наред с други обвинения.
Екстрадицията на Виник е значителна победа за американските правоприлагащи органи, които водеха борба за екстрадиция с Русия, за да получат попечителство над Виник, пише CNN.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.