Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм отхвърли законопроект, който щеше да наложи по-строги регулаторни мерки за крипто бизнесите, които работят в Златния щат.
Законопроектът, известен още като „Закон за дигиталните финансови активи“, имаше за цел да изисква от крипто компаниите, като например борсите, да получат лиценз от Департамента за финансова защита и иновации на Калифорния – в противен случай може да се наложи те да плащат до $100,000 санкции за всеки ден на нарушение.
В писмо, адресирано до членовете на Калифорнийската щатска асамблея, Нюсъм обясни защо е наложил вето на предложения закон, като същевременно заявява, че обществото трябва да бъде защитено от рисковете на свързаните с крипто услуги и продукти.
Преждевременно е да се фиксира лицензионна структура в закон, без да се вземат предвид както тази работа, така и предстоящите федерални действия. Необходим е по-гъвкав подход, за да се гарантира, че регулаторният надзор може да бъде в крак с бързо развиващите се технологии и случаи на използване, и е съобразен с подходящите инструменти за справяне с тенденциите и намаляване на вредите за потребителите.
Нюсъм казва, че одобряването на законопроекта ще бъде съпроводено с някои финансови последици, които могат да се отразят на бюджета на щата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: DeFi секторът ‘ще спечели в дългосрочен план’, твърди Майк Новограц
Създаването на нова регулаторна програма е скъпо начинание и този законопроект ще изисква заем от общия фонд в размер на десетки милиони долари за първите няколко години. Такъв значителен ангажимент на средства от общия фонд следва да бъде разгледан и отчетен в годишния бюджетен процес.
Губернаторът заяви, че е готов да работи със законодателния орган, след като федералните регулатори установят по-ясни политики по отношение на дигитални активи.
Ангажиран съм да работя в сътрудничество със законодателния орган, за да постигнем съответната регулаторна яснота, след като федералните разпоредби станат по-ясни за дигиталните финансови активи, като същевременно гарантираме, че Калифорния ще остане конкурентно място за компаниите да инвестират и да въвеждат иновации.
Лейбъристкото правителство на Австралия представи нов набор от правила, целящи да регулират крипто сектора, като включат платформи като борси и попечителски услуги в обхвата на съществуващите финансови разпоредби.
Южна Корея засилва репресиите си срещу чуждестранни крипто борси, работещи без надлежна регистрация, като се насочва към платформи като KuCoin, BitMEX, CoinW, Bitunix и KCEX.
Американските регулатори изясниха, че добивът на криптовалута с консенсусния механизъм за доказателство за работа (PoW) не попада в обхвата на федералните закони за ценните книжа, предлагайки облекчение за хората в индустрията.
Пакистан предприема смели стъпки към създаването на цялостна рамка за регулиране на криптовалутите, за да стимулира дигиталната си икономика и да привлече глобални инвестиции.