Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм отхвърли законопроект, който щеше да наложи по-строги регулаторни мерки за крипто бизнесите, които работят в Златния щат.
Законопроектът, известен още като „Закон за дигиталните финансови активи“, имаше за цел да изисква от крипто компаниите, като например борсите, да получат лиценз от Департамента за финансова защита и иновации на Калифорния – в противен случай може да се наложи те да плащат до $100,000 санкции за всеки ден на нарушение.
В писмо, адресирано до членовете на Калифорнийската щатска асамблея, Нюсъм обясни защо е наложил вето на предложения закон, като същевременно заявява, че обществото трябва да бъде защитено от рисковете на свързаните с крипто услуги и продукти.
Преждевременно е да се фиксира лицензионна структура в закон, без да се вземат предвид както тази работа, така и предстоящите федерални действия. Необходим е по-гъвкав подход, за да се гарантира, че регулаторният надзор може да бъде в крак с бързо развиващите се технологии и случаи на използване, и е съобразен с подходящите инструменти за справяне с тенденциите и намаляване на вредите за потребителите.
Нюсъм казва, че одобряването на законопроекта ще бъде съпроводено с някои финансови последици, които могат да се отразят на бюджета на щата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: DeFi секторът ‘ще спечели в дългосрочен план’, твърди Майк Новограц
Създаването на нова регулаторна програма е скъпо начинание и този законопроект ще изисква заем от общия фонд в размер на десетки милиони долари за първите няколко години. Такъв значителен ангажимент на средства от общия фонд следва да бъде разгледан и отчетен в годишния бюджетен процес.
Губернаторът заяви, че е готов да работи със законодателния орган, след като федералните регулатори установят по-ясни политики по отношение на дигитални активи.
Ангажиран съм да работя в сътрудничество със законодателния орган, за да постигнем съответната регулаторна яснота, след като федералните разпоредби станат по-ясни за дигиталните финансови активи, като същевременно гарантираме, че Калифорния ще остане конкурентно място за компаниите да инвестират и да въвеждат иновации.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.