Въпреки че блокчейн технологията все още е в начални етапи на развитие, утвърдени компании влагат пари в различни проекти.
Всъщност Alphabet, компанията майка на Google, е инвестирала $1.56 милиарда в блокчейн компании между септември 2021 г. и юни 2022 г. в четири кръга. Вследствие на това, компанията заема водеща позиция сред публично регистрираните фирми, инвестиращи в сектора, според данни от проучване, публикувано от Blockdata на 11 август.
През този период Blackrock с три рунда е инвестирала $1.17 милиарда, последван от банковия гигант Morgan Stanley с $1.1 милиарда с два рунда. Samsung води по брой кръгове на финансиране с 13 кръга и около $979 милиона, докато Goldman Sachs заема пето място с $698 милиона.
Google предприе предпазлив подход към блокчейн, но впоследствие засили интереса си към технологията, като се впусна в нови развиващи се отрасли.
„Определено разглеждаме блокчейн; това е толкова интересна и мощна технология с широки приложения„, заяви главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай.
Вместо да откриват свои блокчейн предприятия, обхванатите компании намират иновативни структури и портфейли, които вероятно ще добавят стойност към растежа на основния им бизнес.
През последните години Alphabet, компанията майка на Google, навлезе в сектора на блокчейн с няколко инициативи, като все повече клиенти продължават да възприемат транзакции без посредници.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕС създава нов регулатор за надзор на крипто пространството
Като цяло компаниите се впускат в блокчейн, когато все още не е сигурно дали технологията ще се развива. Изглежда тези гигантски компании вярват, че развитието на блокчейн със сигурност ще се засили през следващите години. Този аспект дава възможност на фирмите да установят конкурентно предимство в разрастващата се технологична област.
Струва си да се отбележи, че големи фирми са вкарали повече пари в пространството въпреки продължителната корекция на крипто пазара, която доведе до фалит на няколко фирми.
GameFi секторът се разраства през 2024 г., като новите проекти стартират с безпрецедентен темп.
Uniswap току-що постави нов рекорд, достигайки безпрецедентно ниво на месечен обем на търговия в мрежите от втори слой на Етериум.
Cardano достигна нов важен етап с внедряването на своя първи смарт договор с нулево знание (ZK) в основната мрежа, стъпка, която може да предефинира мащабируемостта и поверителността в екосистемата.
DIA обяви пускането на Lasernet, първия „rollup“ от втори слой, специално разработен за оракулската инфраструктура, която вече е достъпна в тестовата мрежа на Етериум.