Tinkoff Investments, онлайн посредничеството на голямата руска частна банка Tinkoff, проучва инвестиционни услуги в криптовалути, въпреки че Банката на Русия я ограничава в пускането на подобни инструменти.
Ръководителят на Tinkoff Investments Димитрий Панченко заяви, че брокерският портал на банката обмисля проекти, свързани с инвестиции в криптовалути, но е твърде рано да се обсъждат конкретни идеи.
Сега компанията работи върху инициативи за научноизследователска и развойна дейност, насочени към редица услуги, свързани с крипто, каза Панченко в интервю на 28-ми октомври за местната информационна агенция ТАСС.
Tinkoff Investments разглежда специално крипто продукти от компании като международния платежен гигант PayPal, както и приложения като Revolut и Robinhood.
Панченко подчерта, че докато местните регулатори все още не позволяват на компании като Tinkoff Investments да предоставят крипто инвестиционни услуги, руснаците все още активно търгуват с крипто на чужди платформи, като разполагат с крипто активи на стойност над $15 милиарда на различни борси:
По един или друг начин хората се излагат на крипто и го правят извън страната. Потенциално правилно би било да се предоставят такива услуги в рамките на руската правна система. Това не е възможно по закон днес, но въпросът трябва да бъде обсъден и проучен по-задълбочено.
Панченко добави, че брокери като Tinkoff могат да се възползват от приемането на крипто инвестиционни услуги. Той също така подчерта, че банката наблюдава нарастващо търсене, особено на инвестиции в криптовалути, за разлика от използването на крипто за плащания, което е забранено в Русия със закон.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Русия иска да ограничи крипто покупките за неакредитирани инвеститори
Новината идва месеци след като главният изпълнителен директор на Tinkoff Оливър Хюз заяви, че руската централна банка не позволява на Tinkoff да предлага услуги за крипто търговия.
„В момента няма механизъм, с който да им предложим този продукт в Русия, защото централната банка е в тази много трудна позиция“, каза Хюз.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.