На Уолстрийт се очаква намаляване на прогнозите за корпоративните печалби, което от своя страна може да се отрази на пазара на акции.
Неотдавнашните данни показват промяна в нагласите, въпреки първоначалния позитивизъм от страна на анализаторите. Два критични показателя разкриват тази промяна: На първо място, FactSet отбелязва увеличение с 1.4% на прогнозите за печалба на акция за 2023 г. за компаниите от S&P 500 през последните шест месеца.
Прогнозите за продажбите също отбелязват леко повишение, докато прогнозите за маржа на печалбата се увеличават поради намаления натиск от по-високите заплати на персонала.
На второ място, RBC съобщиха, че приблизително 58% от ревизиите на прогнозите за 2023 г. и 2024 г. за печалбата на акция на компаниите от S&P 500 са били възходящи, което е забележително увеличение спрямо по-рано през годината, когато те бяха по-малко от 40%. В исторически план тези стойности обикновено достигат своя връх от около 80% след рецесия, което показва началото на нов икономически подем.
Във времена на продължителен икономически растеж с опасения за потенциално забавяне процентът е склонен да се движи около 60-70 %. Често той спада под сегашното си равнище, което предполага, че по-голяма част от ревизиите може да доведат до намаляване на прогнозите.
Първите признаци сочат, че прогнозите за приходите може би са достигнали своя зенит. Макар че през последните шест месеца се наблюдаваше възходяща тенденция, през последните няколко седмици се забелязва спад.
По данни на DataTrek Research прогнозите за съвкупната печалба на акция за третото тримесечие на компаниите от S&P 500 намаляха с около 0.4% до $57.85 през миналата седмица.
Това е от значение, тъй като в момента фондовият пазар се търгува при сравнително висока оценка. Индексът S&P 500 се оценява на приблизително 18 пъти очакваната печалба на акция, която съставните му компании се очаква да генерират през следващите дванадесет месеца, в сравнение с малко над 16 пъти в началото на годината.
Нарастването на този коефициент наред с нарастващата доходност на облигациите, която намалява бъдещата стойност на печалбите и теоретично влияе върху готовността на инвеститорите да плащат за печалби, показва оптимизъм на фондовия пазар по отношение на растежа на печалбите.
От друга страна, акциите могат да се сблъскат със значителен спад, ако анализаторите преразгледат надолу своите оценки за печалбата на акция. Едно е сигурно: на този пазар е препоръчително да се действа с повишено ниво на предпазливост.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.