В сряда щатският долар достигна най-високата си стойност от десет месеца насам, изпреварвайки другите валути на световните валутни пазари.
Валутите на страните от БРИКС отбелязаха спад в стойността си спрямо щатския долар, достигайки нови най-ниски стойности при приключването на търговията през септември 2023 г. Тази седмица индексът на щатския долар достигна 106 пункта, възвръщайки най-високата си позиция от десет години насам, като се доближи само на 8 пункта от 52-седмичния си връх от 114 пункта.
Укрепването на щатския долар се дължи на рязкото повишаване на доходността на държавните облигации, която достигна най-високото си равнище от 16 години насам. Изненадващо, въпреки че държавите от БРИКС колективно се освободиха от $123 милиарда в щатски държавни облигации през тази година в опит да ограничат възхода им, доходността на щатските държавни облигации отбеляза значителен ръст. Възходящата траектория на долара спрямо местните валути се запазва дори в условията на повишени лихвени проценти в страната.
Макар че пазарните очаквания първоначално предвиждаха спад в икономическите резултати, последните данни за заетостта надхвърлиха прогнозите, като се похвалиха с показател от 3.7%. Септември се оказа най-стабилният месец за долара тази година, като не се поддаде на усилията на БРИКС да възпрепятства напредъка му.
Адам Бътън, главен валутен анализатор във ForexLive отбеляза:
Изключителният показател за септември беше рязкото покачване на доходността на държавните ценни книжа и каскадното му въздействие върху валутния пазар.
Щатският долар възвръща господстващото си положение спрямо валути като индийската рупия и китайския юан, наред с други. По-специално Индия се сблъска с обвинения в намеса на валутните пазари, за да предотврати спад на рупията. Освен това Китай прилага мерки за ограничаване на използването на щатския долар от институциите, които извършват дейност в страната. Япония също проучва стратегии за ограничаване на поскъпването на щатския долар спрямо японската йена.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.
През последните няколко години Binance значително увеличи инвестициите си в лобиране, като през 2023 г. разходите за Binance и Binance.US надхвърлиха $1 милион.
Долара се засилвал а БРИКС продължава да разпродават Долари? За повече своя Валута??? Кой е лудия и кой дирижира “пазара”???