Водещата стабилна монета Tether е изправенa пред нови предизвикателства. В статия, публикувана от Wall Street Journal в петък, се твърди, че компанията е разчитала на фалшиви документи и фиктивни корпорации, за да получи достъп до банковата система.
Публикацията цитира кореспонденция и записи като доказателство, че компанията майка на Tether е положила много усилия, за да поддържа връзки с традиционната финансова система и да открие банкови сметки.
В еднин от имейлите, цитирани от WSJ се посочва, че известен китайски търговец се е опитал да заобиколи банковата система, представяйки фалшиви фактури и договори за всеки депозит и теглене.
Стивън Мур, един от собствениците на Tether Holdings Ltd., призна тази дейност, преди да реши да се отдели от търговеца, тъй като го счита за твърде опасен.
В статията на WSJ се изтъква и използването на Tether от проблемни субекти, които са притежавали запорирани активи на стойност стотици милиони долари и са били свързани с терористични организации. Освен това се съобщава, че Министерството на правосъдието на САЩ разследва компанията.
Tether отговори на обвиненията, заявявайки, че докладът е „напълно неточен и подвеждащ“. Компанията също така подчерта, че Bitfinex и Tether спазват приложимите законови изисквания за борба с прането на пари, опознаване на клиента (KYC) и борба с финансирането на тероризма.
Дейността на Tether е съсредоточена около емитирането на USDT – стабилна монета, която се нарежда на трето място в света по пазарна капитализация, равняваща се на $71 милиарда. Като стабилна монета USDT е подкрепена от стабилен актив като щатския долар, което я прави популярна криптовалута за бързо влизане и излизане от сделки, без да се използват традиционни банки или фиатна валута.
Tether е особено популярена на пазари, където доларите са ограничени или не са налични, както и в децентрализираното финансиране (DeFi), което има за цел да измести банките.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Предстои икономически срив, бъдете готови – Робърт Кийосаки
USDT и други стабилни монети опростяват процеса на конвертиране на криптовалути в традиционни валути на дадена крипто борса. Въпреки успеха си Tether е обект на спорове, тъй като компанията все още не е представила доказателства за обезпечение на актива с щатския долар, а освен това липсват независими одити.
През 2021 г. Tether се съгласи да прекрати дейността си в Ню Йорк, след като разследване на главния прокурор на Ню Йорк установи, че компанията е направила неверни твърдения за обезпечението на стабилната си монета.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.