Начало » Други » Глобалното влияние на долара по-слабо от всякога

Глобалното влияние на долара по-слабо от всякога

03.11.2023 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Глобалното влияние на долара по-слабо от всякога

В навечерието на срещата на върха на БРИКС в Южна Африка се появиха спекулации за въвеждането на нова валута на БРИКС, които останаха неосъществени по време на самото събитие.

Важно е обаче да се разграничат заглавията на една среща на върха от показателните тенденции.

Последиците от срещата на върха на БРИКС съвпадат с глобален климат, който е по-благоприятен за дедоларизация в сравнение със ситуацията само шест месеца преди това. Въпреки че БРИКС, сега разширен до БРИКС+ с включването на нови членове, играе роля, значителните промени в китайската икономика и политиката на Вашингтон проправиха пътя за дедоларизация – възможност, от която БРИКС+ сега може да се възползва.

БРИКС+ има потенциала да модернизира икономическите стратегии в глобалния юг, преминавайки от подходите на XX век. Преди това незападните икономически блокове като ОПЕК упражняваха геополитическо влияние чрез контрол върху определени стоки, особено върху петрола. През 21-ви век БРИКС+ може да упражнява власт над Запада чрез многостранни икономически средства. Това надминава въздействието на петролните ембаргота от 20-ти век.

Разширяването от БРИКС към БРИКС+ се илюстрира от новите членове. Египет, Етиопия и Саудитска Арабия притежават капацитета да нарушат световната търговия не само с петрол, но и в различни сектори. Разположени около Суецкия канал, тези държави ефективно го превръщат в крепост на БРИКС+. През канала, който е жизненоважен световен търговски път, преминават около 12 % от цялата търговия. С Египет, Етиопия и Саудитска Арабия, които формират тази географска връзка, БРИКС+ придобива значително влияние.

Включването на Саудитска Арабия засилва финансовото влияние на БРИКС+, тъй като тя притежава държавни облигации на САЩ на стойност над $100 милиарда. Общо държавите от БРИКС+ вече притежават над $1 трилион в американски облигации, което им дава значително влияние. Освен това Саудитска Арабия използва финансовите си ресурси, за да придобива влиятелни субекти, пример за което е неотдавнашната покупка на цялата професионална голф асоциация.

Разширеното членство в БРИКС+ също така води до разнообразни стоки, които предлагат спектър от правомощия в момента и в бъдеще. Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, наред с други, са основни износители на изкопаеми горива. В същото време страни като Бразилия, Китай и Русия са ключови производители на метали и редкоземни елементи, които са от решаващо значение за предстоящия енергиен преход.

Исторически погледнато, разказът на ОПЕК включва сътрудничество по въпроси от взаимен икономически интерес, дори в условията на конфликти. През 80-те години на миналия век Иран и Ирак, въпреки че са във война, си сътрудничат чрез ОПЕК за определяне на цените на петрола. Възможно е да има опасения по отношение на сътрудничеството между Китай и Индия поради гранични спорове, но потенциалът за съгласуване на общите интереси остава.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Държавен пенсионен гигант в САЩ увеличава дяловете си в Palantir и Strategy

Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.

20.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.