НАЧАЛО Други

Глобалните последици за енергийният сектор от войната между Израел и Хамас

20.12.2023 9:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Глобалните последици за енергийният сектор от войната между Израел и Хамас

Конфликтът в Украйна засилва трафика през Суецкия канал. Потенциалните смущения в конфликта в Газа могат да принудят доставките на енергия да се извършат по скъпоструващ и предизвикващ инфлация маршрут.

В понеделник BP обяви временното пренасочване на танкерите от типичния им маршрут в Червено море поради нападенията на бунтовниците хути срещу кораби, симпатизиращи на палестинците. Въпреки че BP е основната енергийна компания, която предприема такива мерки, корабни компании като A.P. Moller-Maersk и Hapag-Lloyd също пренасочиха товари около Африка.

Напрежението в Червено море доведе до повишаване на цените на суровия петрол тип Brent и на европейския бенчмарк за природен газ TTF в понеделник. Във вторник обаче цените отново се понижиха, вероятно поради ангажимента на САЩ за създаване на многонационални военноморски сили за защита на търговските превози в региона.

Червено море е от решаващо значение за износа на петрол и природен газ, като през първото полугодие на 2023 г. на него се падат 12% от световната морска търговия с петрол и 8% от търговията с втечнен природен газ. В Суецкия канал се наблюдава засилен трафик поради войната в Украйна, като от януари до ноември движението на петрол в южна посока се е увеличило с 46%. За този скок допринесоха и санкционираните руски петролни товари, които се пренасочват към Азия, което се отрази на традиционните маршрути към Европа и САЩ.

Ако корабоплаването по този маршрут стане по-рисковано, това ще постави предизвикателства пред Москва и ЕС. Европа, която разчита все повече на вноса на втечнен природен газ от Катар, преминаващ през Червено море, може да се сблъска с прекъсвания при заместването на потоците по тръбопровода, изключен от Москва миналата година.

Повишените транспортни разходи за петрол, газ и стоки могат потенциално да нарушат глобалната тенденция на намаляване на инфлацията.

Въпреки че повечето доставки продължават да се извършват през Суецкия канал, опасенията за потенциални смущения продължават. Слабото търсене продължава да бъде основна причина за безпокойство на енергийните пазари, като цените на петрола и природния газ в момента са под нивата отпреди нападението на Хамас. Международната агенция по енергетика намали прогнозата си за търсенето на петрол през четвъртото тримесечие, а мекото време в световен мащаб поддържа необичайно ниско търсенето на природен газ.

Петролните пазари може да останат нестабилни, особено ако възникнат проблеми в Ормузкия проток, който е важен за доставките на суров петрол от Близкия изток. Макар че конфликтът между Израел и Хамас засегна основно местните стокови потоци, всяка ескалация може бързо да промени ситуацията.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Криптовалутите никога няма да заменят долара според експерти

Тъй като икономиката на САЩ показва признаци на влошаване с нарастващи показатели за дълга, щатският долар е изправен пред сериозни предизвикателства.

18.05.2024 18:00 2 мин. четене

БРИКС: Русия и Китай са готови заедно да се противопоставят на САЩ

На фона на ескалиращото напрежение в световен мащаб Русия и Китай укрепват съюза си, представяйки единен фронт срещу политиките на САЩ.

18.05.2024 16:00 2 мин. четене

Ето коя криптовалута използват американските банки за токенизация

Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC), известна като най-голямата система за сетълмент в света, си партнира с блокчейнът, предоставящ оракулски услуги – Chainlink (LINK), за да завърши пилотна програма, включваща няколко големи банкови институции в САЩ.

18.05.2024 15:00 1 мин. четене

ООН прогнозира подобряване на световната икономика

В четвъртък Организацията на обединените нации (ООН) съобщи за подобрени перспективи за световната икономика в сравнение с предишната си прогноза от януари.

18.05.2024 13:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.