Конфликтът в Украйна засилва трафика през Суецкия канал. Потенциалните смущения в конфликта в Газа могат да принудят доставките на енергия да се извършат по скъпоструващ и предизвикващ инфлация маршрут.
В понеделник BP обяви временното пренасочване на танкерите от типичния им маршрут в Червено море поради нападенията на бунтовниците хути срещу кораби, симпатизиращи на палестинците. Въпреки че BP е основната енергийна компания, която предприема такива мерки, корабни компании като A.P. Moller-Maersk и Hapag-Lloyd също пренасочиха товари около Африка.
Напрежението в Червено море доведе до повишаване на цените на суровия петрол тип Brent и на европейския бенчмарк за природен газ TTF в понеделник. Във вторник обаче цените отново се понижиха, вероятно поради ангажимента на САЩ за създаване на многонационални военноморски сили за защита на търговските превози в региона.
Червено море е от решаващо значение за износа на петрол и природен газ, като през първото полугодие на 2023 г. на него се падат 12% от световната морска търговия с петрол и 8% от търговията с втечнен природен газ. В Суецкия канал се наблюдава засилен трафик поради войната в Украйна, като от януари до ноември движението на петрол в южна посока се е увеличило с 46%. За този скок допринесоха и санкционираните руски петролни товари, които се пренасочват към Азия, което се отрази на традиционните маршрути към Европа и САЩ.
Ако корабоплаването по този маршрут стане по-рисковано, това ще постави предизвикателства пред Москва и ЕС. Европа, която разчита все повече на вноса на втечнен природен газ от Катар, преминаващ през Червено море, може да се сблъска с прекъсвания при заместването на потоците по тръбопровода, изключен от Москва миналата година.
Повишените транспортни разходи за петрол, газ и стоки могат потенциално да нарушат глобалната тенденция на намаляване на инфлацията.
Въпреки че повечето доставки продължават да се извършват през Суецкия канал, опасенията за потенциални смущения продължават. Слабото търсене продължава да бъде основна причина за безпокойство на енергийните пазари, като цените на петрола и природния газ в момента са под нивата отпреди нападението на Хамас. Международната агенция по енергетика намали прогнозата си за търсенето на петрол през четвъртото тримесечие, а мекото време в световен мащаб поддържа необичайно ниско търсенето на природен газ.
Петролните пазари може да останат нестабилни, особено ако възникнат проблеми в Ормузкия проток, който е важен за доставките на суров петрол от Близкия изток. Макар че конфликтът между Израел и Хамас засегна основно местните стокови потоци, всяка ескалация може бързо да промени ситуацията.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.