Според скорошна пазарна оценка през 2024 г. се очаква дефицит в предлагането на световния пазар на петрол, който ще продължи и през 2025 г., въпреки потенциалното увеличение на производството от страните от ОПЕК+.
От Standard Chartered прогнозират значителен недостиг от 1.9 милиона барела на ден до третото тримесечие на 2024 г., който леко ще намалее до 1.41 милиона барела на ден през 2025 г.
Групата твърди, че световните пазари могат да поемат всяко увеличение на производството от членовете на ОПЕК+, които обмислят да оттеглят доброволното намаляване на производството с 2.2 милиона барела на ден. Съобщението на ОПЕК+ в началото на юни доведе до разпродажби, при които петролът сорт Brent падна под $77 за барел, което е с над $15 за барел под най-високата стойност от април. Скоро след това цените се възстановиха, като в сряда доставката на Brent за юли надхвърли $82 за барел.
Standard Chartered обяснява първоначалния спад на цените с макроикономическия песимизъм и спекулативните шорт позиции, като прогнозира по-нататъшен спад до около $60 за барел за Brent през следващите месеци, запазвайки дългосрочната си меча перспектива.
Едновременно с това в сряда Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че световното търсене на петрол се очаква да достигне своя връх до 2030 г. В доклада на МАЕ за петролния пазар от юни 2024 г. се прогнозира, че капацитетът за предлагане на петрол ще надхвърли значително търсенето до края на десетилетието.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).