Световните правителства са изправени пред спешно финансово предизвикателство, тъй като през следващите години предстои изплащането на огромни дългове.
Очаква се до 2026 г. надвисналата криза с рефинансирането на дълга да засегне силно развитите икономики. Общият размер на дълговете, които ще трябва да бъдат рефинансирани, се очаква да надхвърли $33 трилиона.
Това предстоящо финансово бреме представлява зашеметяващо 20-процентно увеличение на годишните нужди от рефинансиране. В перспектива тази сума е три пъти по-голяма от общите капиталови разходи на държавите, взети заедно.
Процесът на рефинансиране ще бъде напрегнат, като по-високите лихвени проценти вероятно ще увеличат натиска. Политиците сега са подложени на засилен контрол, докато навигират в тези сложни условия, стремейки се да запазят ликвидността и финансовата стабилност.
Правителствата вече започнаха да реагират, инжектирайки значителни количества парични средства в световната икономика. Само за последната година глобалната ликвидност се е увеличила с $16.1 трилиона, като $5.9 трилиона от тях са добавени от юни насам, тъй като централните банки разхлабиха паричните си политики.
Междувременно Международният валутен фонд алармира за нарастващия глобален дълг. МВФ предупреждава, че до края на 2024 г. общият държавен дълг може да надхвърли $100 трилиона, което ще представлява близо 93% от световния БВП.
Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро сподели актуална информация за разработването на цифровото евро, отбелязвайки ключов етап в текущата подготвителна фаза.
Доналд Тръмп се готви да разкрие кандидата си за следващ ръководител на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC), изпълнявайки обещанието си от предизборната кампания да преразгледа ръководството на агенцията.
Милиардерът Кен Фишър значително увеличи експозицията на компанията си Fisher Asset Management в JPMorgan Chase.
Coinbase реши да оттегли заявлението си за навлизане на турския пазар на криптовалути, според официални документи от турския Съвет за капиталовите пазари (CMB).