Докато фондовият пазар достига безпрецедентни върхове, акциите на технологичните компании са подложени на значителен натиск от страна на продавачите, като през последния месец изходящите потоци надхвърлиха $4 милиарда, което според Bank of America Global Research представлява най-големият отлив на технологични компании от 2002 г. насам.
Историческите данни разкриват, че подобни изходящи потоци често съпътстват по-широки пазарни корекции, както се наблюдаваше през 2008 г. и 2020 г., което поражда опасения сред инвеститорите за потенциална волатилност.
Техническият анализатор Марк Нютън неотдавна подчерта отслабващата инерция при технологичните акции, отбелязвайки, че гиганти като Apple, Microsoft и Nvidia се борят да поддържат растеж, като неотдавнашните спадове са съответно 0.12%, 0.68% и 0.84%.
Този спад в технологичния сектор контрастира с неотдавнашното покачване на S&P 500 над границата от 6,000 пункта, подхранвано отчасти от преизбирането на Доналд Тръмп и неговата програма за намаляване на корпоративните данъци.
Някои анализатори обясняват тази промяна в настроенията при технологичните акции със страховете от балон, предизвикан от изкуствения интелект, особено след като инвеститори като Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет се освобождават от Apple.
Макар че ротацията на фондовете в различните сектори би могла да обясни отчасти отливите, несигурните перспективи предполагат предпазливост.
Въпреки това някои анализатори остават оптимистично настроени за дългосрочния растеж на технологичния сектор. Дан Айвс от Wedbush Securities прогнозира 20% ръст на технологичния сектор до 2025 г., позовавайки се на „революцията на изкуствения интелект„. И все пак, предвид изходящите потоци и опасенията, свързани с AI, бъдещето на сектора може да зависи от това как ще се справи с настоящата пазарна динамика.
Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.