Еволюцията на съвременното банкиране е забележителна. Днес с едно кликване и потвърждение на вашето устройство парите могат да пътуват по целия свят - да се движат между банкови сметки, брокерски услуги и дигитални портфейли.
И все пак, за тези, които търсят финансова неприкосновеност или защита на богатството си, разчитането единствено на традиционното банкиране може да се окаже недостатъчно.
Макар че традиционната банкова тайна, подобна на конфиденциалността в швейцарски стил, не е норма за повечето хора, неотдавнашните разпоредби като CRS и FATCA допълнително ограничиха този аспект.
Тревожен инцидент по време на протестите срещу конвоя от камиони в Канада през 2022 г. включваше замразяване на сметки, свързани с протестни групи. Това действие, простиращо се отвъд въпросите, свързани с данъчното облагане, до политическия достъп, накърни имиджа както на канадския долар, така и на банковата система на страната.
Навлизащата бюрокрация в банковия сектор рискува да подкопае общественото доверие, като потенциално насочи лицата към алтернативни финансови инструменти като криптовалутите.
Една стабилна финансова система следва да гарантира права на собственост, независими от държавния контрол, като позволява достъп единствено чрез прозрачни съдебни заповеди за принудително събиране на данъци.
За съжаление, разрастването на бюрокрацията е повтаряща се тема в последно време. Според проучване от 2021 г. около 86% от централните банки в световен мащаб проучват дигиталните валути на централните банки (CBDC), като 60% експериментират, а 14% внедряват пилотни проекти.
CBDC имат за цел да укрепят доверието в местните валути, да поддържат ценова стабилност и да гарантират сигурни платежни системи. Възникват обаче опасения, че тези валути могат да станат податливи на правителствено влияние, като по този начин намалят общественото доверие.
По време на канадските протести около 280 банкови сметки бяха замразени по силата на Закона за извънредните ситуации, което повдигна въпроси за потенциална злоупотреба с CBDC от страна на бюрократите.
В крайна сметка в основата на валутата стои доверието. Съмненията относно почтеността на правителството могат да попречат на общественото приемане на CBDC или на множество дигитални валути.
Криптовалути като Биткойн се отличават от дигиталните валути, тъй като разчитат на безспорната система за верификация на блокчейн, осигуряваща присъщо доверие.
Макар че лихвените проценти по спестяванията може да са по-високи, инфлацията намалява реалната им стойност с течение на времето. Запазването на богатството често включва разпределяне на средства в продуктивни активи като акции или недвижими имоти, за които е исторически доказано, че поддържат и повишават стойността си.
Биткойн и криптовалутите, за разлика от традиционните активи, служат предимно за спекулативни инвестиции и съхранение на стойността поради ограниченото си предлагане. Въпреки това тяхната податливост на регулиране и волатилност ги отличава от активи като златото.
Оценявайки сегашната привлекателност на Биткойн (BTC) в сравнение с неговото минало, значителният потенциал за растеж, наблюдаван през предишните години, сега може да не е толкова очевиден. Задържането на тези активи е свързано с риск без присъща доходност, освен ако не се използват за кредитиране.
Стабилността и глобалното приемане на щатския долар, които се коренят в способността му да съхранява стойност и да улеснява международните транзакции, затвърждават статута му на основна резервна валута в света.
Представата за валута, подкрепена от страните от БРИКС, която да застраши господстващото положение на щатския долар, изглежда неправдоподобна, като се имат предвид различните интереси на страните от БРИКС и обширната база от данъкоплатци, подкрепящи щатския долар.
Въпреки че Федералният резерв на САЩ ефективно управлява инфлацията, световният резерв от щатски долари донякъде намаля поради появата на еврото като надеждна валута.
Ако местните валути се сблъскат с нестабилност, гражданите могат да потърсят убежище в по-стабилни алтернативи като щатския долар или еврото за транзакции и запазване на богатството.
В обозримо бъдеще финансовата експанзия може да включва иновативни продукти, улесняващи достъпа до качествени валути и активи, деноминирани в тях. Сложни финансови инструменти като офшорни валутни транзакции чрез смарт карти или държане на диверсифицирани активи чрез брокерски сметки могат да станат по-разпространени.
Тези усъвършенствани продукти обаче са по-подходящи за опитни инвеститори и носят присъщи рискове. Поддържането на адекватен фонд за спешни случаи продължава да е от основно значение за повечето хора.
Израел прави стъпки в крипто сектора, като регулаторът на ценни книжа одобри шест взаимни фонда за Биткойн, управлявани от компании като Migdal Capital Markets и Phoenix Investment.
Американските спот Биткойнборсово търгувани фондове (ETF) преживяха три поредни дни на отливи, възлизащи на близо половин милиард долара.
Binance Futures разширява своите предложения с въвеждането на безсрочни договори B3USDT.
Mastercard постигна значителен напредък в интегрирането на блокчейн технологията, обявявайки, че през 2025 г. ще токенизира 30% от транзакциите си.