Въпреки нарастването на дълга по кредитните карти в САЩ до $1.08 трилиона през третото тримесечие на 2023 г., Джонатан Пингъл, главен икономист на UBS за САЩ, отхвърли опасенията за предстояща глобална финансова криза.
Макар да призна ролята на затягането на кредитирането за забавяне на въздействието на паричната политика на Федералния резерв върху икономиката, Пингъл не предвиди системен риск, като твърди, че се очаква кредитните насрещни ветрове да отслабят активността през 2024 г.
Пингъл изтъкна няколко фактора, които допринасят за икономическата обстановка, включително опасенията за банковата стабилност след срива на Silicon Valley Bank и последиците от „бързото“ повишаване на лихвените проценти, инициирано от Федералния резерв от март 2022 г. насам.
Въпреки 11-те повишения на лихвените проценти Фед предпочете да ги запази непроменени на последните заседания, а индексът на потребителските цени през октомври, показващ 3.2% годишно увеличение, доведе до намаляване на очакванията за повишение на лихвите през декември.
Макар че Пингъл оцени стабилността на индекса на потребителските цени като положителна за целта на Федералния резерв да възстанови ценовата стабилност, той предупреди, че постигането на целта за инфлация от 2% все още ще отнеме време.
Отчитайки тенденцията на дезинфлация, той сподели, че очаква напредък към целта през следващата година, но все пак отбеляза, че може да се наложи допълнително отслабване на пазара на труда, за да може инфлацията постоянно да се колебае около 2%.
Публикуваната наскоро прогноза на UBS за икономиката на САЩ през 2024-2026 г. предвижда нарастване на безработицата до близо 5% и предполага възможност за лека рецесия до средата на 2024 г.
Инвеститорите, обезпокоени от потенциалното негативно въздействие на агресивното повишаване на лихвените проценти, с нетърпение очакват признаци за тяхното намаляване. От UBS очакват значителни намаления на лихвените проценти през 2024 г., вероятно до 275 базисни пункта, осъществени първо за предотвратяване на ограниченията на номиналния лихвен процент по фондовете при спад на инфлацията, а по-късно – за противодействие на икономическото отслабване.
Пингъл смята, че двуетапният процес на намаляване на лихвените проценти може да започне още през март, като вторият етап ще бъде предизвикан от нарастващата безработица.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.