Главният прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс започна съдебни действия срещу две крипто компании - NovaTech Ltd и AWS Mining Pty Ltd, обвинявайки ги в организирането на измама на стойност $1 милиард.
Искът е насочен не само към компаниите, но и към техните сътрудници, разкривайки тревожен разказ за религиозна експлоатация и манипулиране на доверието в имигрантските общности.
Компанията NovaTech Ltd, ръководена от харизматичната Синтия Петион, която се е представяла за „главен изпълнителен директор“, е обвинена, че се е насочила към хаитянските и други имигрантски общности. Използвайки платформите на социалните медии, молитвените групи и WhatsApp, те осъществяват голяма част от дейността си на креолски език. Искът очерта преднамерена стратегия, при която религиозното доверие и обещанието за финансова независимост са били използвани за привличане на нищо неподозиращи инвеститори.
AWS Mining Pty Ltd, другата фирма, посочена в иска, е обещавала да утрои вноските на инвеститорите чрез крипто добив. Това обещание се провали през 2019 г., когато компанията не успя да изпълни ангажиментите си.
Според обвиненията и двете компании са работили по класически пирамидални и Понци схеми. Инвеститорите са били насърчавани да набират нови участници, като по този начин се е поддържал цикъл, който е насочвал парите към най-високите нива. Освен това NovaTech е обвинена, че е използвала средства от нови инвеститори за изплащане на предполагаеми печалби и бонуси на предишни инвеститори, което е отличителен белег на Понци схемите.
Изтеклите съобщения разкриват една особено тревожна реалност. Твърди се, че в частни съобщения Петион описва инвеститорите си като „последователи, наподобяващи култ“, което подчертава рязката разлика между публичния ѝ образ и манипулативното ѝ поведение в личния живот.
Съдебният иск подчерта рисковете в сектора на криптовалутите, особено за общности, които може да нямат познания, за да се ориентират в сложността му. Главният прокурор Джеймс изтъкна опасностите, породени от нерегулираните крипто платформи, като заяви: „Тези компании се насочиха към имигрантските и религиозните общности с обещания за финансова свобода, но вместо това откраднаха парите им и източиха спестяванията им.“
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.