Германските власти конфискуваха $28 милиона в брой и 13 банкомата за криптовалути в рамките на мащабна национална акция срещу нерегламентирани дейности.
Тази операция, ръководена от Федералния орган за финансов надзор (BaFin), е част от по-големи усилия за затягане на регулациите в бързо разрастващия се крипто сектор в Германия.
Координираната акция, която се проведе на 20 август, бе насочена към 35 локации, на които бе установено, че крипто банкоматите работят без съответните лицензи. Този ход подчертава ангажимента на Германия да се справи с рисковете, свързани с нерегулирани финансови операции, особено тези, включващи дигитални валути.
Oт BaFin подчертаха, че нелицензираните банкомати могат да се използват за незаконни дейности като измами и пране на пари. Репресиите на органа имат за цел да предпазят германската финансова система и да засилят защитата на потребителите в развиващото се пространство на дигиталните финанси.
Операторите на нелицензирани крипто банкомати могат да бъдат изправени пред тежки правни последици, включително до пет години затвор. Това усилие по правоприлагане е ключов компонент от по-широката стратегия на Германия за регулиране на крипто пазара и предотвратяване на злоупотребата с тях за престъпни дейности.
Съгласно германския Закон за банките крипто банките трябва да бъдат оторизирани от BaFin, за да се гарантира, че отговарят на регулаторните стандарти. Неясната правна рамка за тези машини обаче породи опасения относно потенциалната им злоупотреба с незаконни дейности, включително пране на пари и финансиране на тероризма.
Германските служители също така предупредиха, че крипто банкоматите могат да се превърнат в мишена за престъпна дейност, ако операторите не успеят да приложат подходящи KYC процедури, особено за транзакции над €10,000. Тази мярка отразява глобалната тенденция към засилен контрол и по-строги правила за крипто банкоматите, за да се намалят свързаните с тях рискове.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.