Германски прокурори претърсиха централата на Deutsche Bank този вторник във връзка с разследване за данъчни измами.
Най-големият германски кредитор е една от многото банки, в които прокурорите са извършили обиски във връзка с процъфтяващата преди повече от десетилетие данъчна схема.
Прокуратурата в Кьолн, без да назовава името на Deutsche Bank, потвърди, че е извършила обиск на банка и одиторска компания във Франкфурт, в който са участвали повече от 100 следователи и който е обхванал домовете на 10 заподозрени.
Банката, под ръководството на главния изпълнителен директор Кристиан Севинг, се опитва да изчисти репутацията си, откакто пое ръководството през 2018 г.
По-рано тази година прокурори нахлуха в Deutsche Bank и нейното звено за управление на активи DWS заради твърдения за подвеждане на инвеститорите относно „зелените“ инвестиции.
В схемата за търговия, разследвана във вторник, известна като „cum-ex“ или „dividend stripping“, банките и инвеститорите бързо търгуваха с акции на компании около деня на изплащане на дивидентите им, размивайки собствеността върху акциите и позволявайки на множество страни фалшиво да спестяват данъци върху дивидентите.
Тази схема се превърна и в политически скандал, който принуди германския канцлер Олаф Шолц да даде показания по-рано тази година. Разследването отдавна е придобило огромни размери, като правителствени служители твърдят, че то включва около 100 банки на четири континента и поне 1,000 заподозрени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Япония одобри по-стриктни правила за крипто
В изявлението си банката заяви, че сътрудничи на разследващите по въпроса от 2017 г. насам и продължава да го прави.
„Мярката служи по-специално за намиране на съответната комуникация под формата на имейли и друга писмена кореспонденция“, се казва в изявление на прокуратурата.
Десетки някогашни банкери на Deutsche Bank са станали обект на данъчното разследване, заяви лице, запознато с въпроса.
Федералният резерв реши да запази лихвените проценти стабилни, както мнозина очакваха.
Екипът по сигурността на Microsoft наскоро разкри троянски кон за отдалечен достъп (RAT), насочен към крипто портфейли, използвани в Google Chrome.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Кати Ууд от ARK Invest твърди, че назряват икономически проблеми, дори ако правителството на САЩ все още не го вижда.