Държавните служители служители на Г-7 ще се съберат в Япония на 30 май за среща, на която ще бъдат разгледани предизвикателствата, свързани с AI генеративните инструменти, като ChatGPT.
Тази среща следва създаването от същата група на междуправителствен форум, известен като “Хирошимски AI процес”. Целта на този форум е да се включи в дискусиите, свързани с все по-широкото използване на AI инструменти.
В съвместното си изявление, последвало срещата, Г-7 призна необходимостта от бърза оценка на възможностите и предизвикателствата, свързани с генеративния изкуствен интелект, който постепенно набира популярност в различни държави и сектори.
Такеаки Мацумото, министърът на комуникациите на Япония заяви, че по време на срещата следващата седмица служителите на Г-7 ще проведат първата сесия на работно равнище за AI, на която ще бъдат разгледани проблеми като защитата на интелектуалната собственост, разпространението на дезинформация и подходящото управление на тази технология.
Инициативите на Г-7 са част от по-широките усилия за регулиране на изкуствения интелект, включително значителните действия, предприети от Парламента на ЕС чрез “Акта за AI“.
На последния етап от европейския акт, депутатите гласуваха в подкрепа на повишената прозрачност на AI моделите, подобни на ChatGPT.
Мацумото подчерта, че като настоящ председател на Г-7, Япония ще води дискусии за отговорното използване на технологиите за генеративен AI.
Работната група по изкуствения интелект на Г-7 си сътрудничи тясно с ОИСР и Глобалното партньорство по AI (GPAI), за да предостави препоръки на държавните глави до края на 2023 г.
Крипто борсата Bybit реши да напусне пазара в Обединеното кралство в очакване на предстоящите разпоредби за крипто маркетинг, които ще бъдат приложени от Органа за финансово поведение (FCA) следващия месец.
От 1 януари 2024 г. Тайланд ще преразгледа законодателството си за данъка върху доходите, отнасящо се до приходите, придобити в чужбина.
Някога Китай беше световният център за търговия и добив на биткойни. Въпреки това китайското правителство години наред се бореше с методите за регулиране на нарастващата популярност на криптовалутите и за предотвратяване на подкопаването на стойността на фиатната им валута.
Японското правителство одобри стартъпи, които могат да използват криптовалутни токени като алтернативно средство за публично финансиране, различно от традиционния фондов пазар.