НАЧАЛО Други

Г20 споделя предупреждение за стабилните монети

12.10.2022 13:04 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Г20 споделя предупреждение за стабилните монети

Понастоящем нито една стабилна монета не отговаря на стандартите, определени за категорията цифрови активи от централните банкери на най-големите икономики в света.

Много стабилни монети “нямат надеждни механизми, които да подкрепят обещанието им за ценова стабилност”, се казва в доклад, публикуван от Съвета за финансова стабилност (СФС).

Колко стабилни са стабилните монети?

Организацията за финансови изследвания и политики, която се ръководи от висши централни банкери и регулатори от различни големи икономики, не създава задължителни правила. 

Наборът от препоръки на високо равнище относно криптоактивите и предупрежденията за стабилните монети и други цифрови валути ще имат тежест за политиците и финансовите институции по целия свят.

Организацията публикува два доклада във вторник. Единият е съсредоточен върху препоръките на високо равнище за крипто активите, които регулаторният орган планира да финализира през следващата година след период за публични коментари. Другият е оценка на това колко широко ще отговарят емитентите на стабилни монети на критериите за “висок стандарт”, определени от групата през 2020 г.

Според СФС – няма.

Позовавайки се на ограниченията върху обратното изкупуване, включително възможността за забавяне или отказ, СФС установи, че повечето потребители трябва да продават стабилни монети на борси, за да ги ликвидират, а цената им може да падне под стойността на валутата, към която монетата е обвързана.

СФС също така постави под съмнение как повечето стабилни монети ще могат да поддържат цената си при пазарен стрес, като заключи, че “повечето стабилни монети позволяват арбитражни дейности на участниците на пазара и в значителна степен разчитат на тях” и че не е ясно как това ще се запази при неблагоприятни финансови условия, “което повдига въпроси относно ефективността на стабилизационните механизми в подкрепа на стабилна цена по всяко време”.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Милиардер инвеститор споделя защо държи Биткойн


Разглеждайки алгоритмичната стабилна монета на Terra, СФС я определи като показателна за “присъщата трудност при разработването на добър стабилизационен механизъм, основан на алгоритъм и арбитражна стратегия, включваща активи без присъща стойност”

Съветът препоръчва към стабилните монети да се прилагат правила, подобни на тези, които понастоящем трябва да спазват банките – подход, който е обсъждан и от Конгреса на САЩ. 

Периодът за коментиране на регулациите за крипто активите на СФС ще бъде отворен до 15 декември, а организацията планира да издаде цялостни окончателни препоръки в средата на 2023 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Старото поколение се очаква да налее стотици милиарди на крипто пазарите

Марк Юско, главен изпълнителен директор на Morgan Creek Capital, предвижда значителен приток на средства на пазара на криптовалути, тъй като богатството на бейби бумърите, което се оценява на трилиони долари, търси експозиция към дигитални активи.

26.04.2024 21:00 2 мин. четене

Шансовете Федералният резерв да намали лихвените проценти се изпаряват

Докладът за икономическата активност от четвъртък послужи като поредното грубо събуждане за инвеститорите и политиците от Федералния резерв, които се надяваха, че намаляването на инфлацията ще проправи пътя към намаляване на лихвените проценти през лятото.

26.04.2024 20:00 2 мин. четене

Предупреждение за цените на петрола от световната банка

Световната банка предупреди, че всяка значителна ескалация на напрежението в Близкия изток може да доведе до повишаване на цените на петрола над $100 за барел и да обърне тенденцията на намаляване на глобалната инфлация.

26.04.2024 19:00 2 мин. четене

Stripe скоро ще върне плащанията с криптовалути

Stripe разкри плановете си за интегриране на крипто плащания, обявени по време на конференцията Global Internet Economy.

26.04.2024 18:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.