Бившият финансов министър на САЩ Лари Съмърс сподели, че сривът на криптоборсата FTX много напомня на скандала с Enron.
Подобно на FTX, Enron беше фаворит на Уол Стрийт и се радваше на подкрепата на редица големи инвеститори.
В ново интервю за Bloomberg известният американски икономист каза, че имплозията на FTX вероятно е свързана не толкова със сложността на крипто регламентите, колкото с „някои много основни финансови принципи, които водят началото си от финансовите скандали, случили се в Древен Рим.“
„A lot of people have compared this to Lehman. I would compare it to Enron,“ says @LHSummers about the FTX meltdown.
For the full conversation, tune in to Wall Street Week tonight at 6 pm ET https://t.co/iYXAzm8vfE pic.twitter.com/cREBGMVteG
— Bloomberg TV (@BloombergTV) November 11, 2022
Enron беше американска енергийна компания, която в своя пик бе оценена на $60 милиарда, преди да фалира в края на 2001 г. Тогава се разкри сложна мрежа от счетоводни измами във фирмата.
Съмърс направи следния коментар по отношение на Enron и FTX:
Смятам, че регулаторната общност трябва да си извади два извода от това: първо, ако имахме по-малко икономисти и количествени анализатори и повече съдебни счетоводители, мисля, че това щеше да ни помогне да открием какво се случва в държавите и в компаниите…
А другото е, че според мен трябва да въведем правило във всичко, което се отнася до финансите – всеки, който има нещо общо с тях на отговорна позиция, да отсъства изцяло от офиса, от телефона си, от всяко устройство и връзка със системата за една или две седмици непрекъснато всяка година. Подозирам, че това би било много полезно за по-ранното разкриване на някои от тези проблеми.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Робърт Кийосаки: Биткойн (BTC) ще се срине до $10,000
FTX придоби права за името на баскетболния стадион на Miami Heat, но според съобщенията отборът е прекъснал връзките си с компанията след фалита на борсата.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.