Министърът на финансите Джанет Йелън сравни срива на FTX с този на Lehman Brothers.
“Това е ‘Lehman момент’ в рамките на крипто пространството, а криптовалутите са достатъчно големи, за да има значителни вреди за инвеститорите и особено за хората, които не са много добре информирани за рисковете, които поемат, а това е много лошо“, каза Йелън на срещата Dealbook на New York Times, визирайки колапса на банката Lehman Brothers, който ускори световната финансова криза през 2008 г.
“Това е отрасъл, който наистина трябва да има адекватно регулиране, но това не е така [в момента]“, каза Йелън. “Постоянно сме призовавали да се запълнят пропуските в регулирането и мисля, че този опит с неговата фирма или набор от фирми просто не би могъл по-добре да илюстрира нещата“, добави тя, визирайки Сам Банкман-Фрийд и FTX, Alameda Research и безбройните им свързани компании.
По-рано тази есен Министерството на финансите и Съветът за надзор на финансовата стабилност – суперкомитет от регулатори, който Йелън оглавява – препоръчаха да продължи прилагането на действащите финансови закони, регулиращи дигиталните активи преди срива на FTX. Този провал само засили правния и регулаторен контрол върху сектора. FSOC също така препоръча на Конгреса да приеме множество нови закони, за да се справи с потенциалните пропуски в регулирането на криптокомпаниите, включително “регулаторния арбитраж”, при който фирми като FTX се позиционират извън традиционните регулаторни коридори.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво ще се случи с криптоборсите след срива на FTX?
Йелън повтори предишни изявления на банковите регулатори като подчерта липсата на експозиция на дигитални активи към банковата индустрия. Тя видя в това положителен момент.
“Добрата страна на експлозия, каквато видяхме, е, че тя не се разпространи в банковия сектор – банковите регулатори бяха много внимателни“, каза тя.
Санкциите, наложени на Русия от Америка, след нахлуването ѝ в Украйна, изглежда имат непредвидени последици.
Суровият петрол и природният газ се възстановиха по-рано днес, след като Саудитска Арабия обяви значително намаляване на производството с един милион барела на ден по време на неотдавнашната среща на върха на ОПЕК+.
На 6 юни Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе правна стъпка, като подаде молба за издаване на ограничителна заповед срещу Binance.US.
Неотдавна се появиха важни новини, свързани със съдебния иск на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) срещу Binance за предполагаеми нарушения на законите за ценните книжа.