Министърът на финансите Джанет Йелън сравни срива на FTX с този на Lehman Brothers.
„Това е ‘Lehman момент’ в рамките на крипто пространството, а криптовалутите са достатъчно големи, за да има значителни вреди за инвеститорите и особено за хората, които не са много добре информирани за рисковете, които поемат, а това е много лошо„, каза Йелън на срещата Dealbook на New York Times, визирайки колапса на банката Lehman Brothers, който ускори световната финансова криза през 2008 г.
„Това е отрасъл, който наистина трябва да има адекватно регулиране, но това не е така [в момента]„, каза Йелън. „Постоянно сме призовавали да се запълнят пропуските в регулирането и мисля, че този опит с неговата фирма или набор от фирми просто не би могъл по-добре да илюстрира нещата„, добави тя, визирайки Сам Банкман-Фрийд и FTX, Alameda Research и безбройните им свързани компании.
По-рано тази есен Министерството на финансите и Съветът за надзор на финансовата стабилност – суперкомитет от регулатори, който Йелън оглавява – препоръчаха да продължи прилагането на действащите финансови закони, регулиращи дигиталните активи преди срива на FTX. Този провал само засили правния и регулаторен контрол върху сектора. FSOC също така препоръча на Конгреса да приеме множество нови закони, за да се справи с потенциалните пропуски в регулирането на криптокомпаниите, включително „регулаторния арбитраж“, при който фирми като FTX се позиционират извън традиционните регулаторни коридори.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво ще се случи с криптоборсите след срива на FTX?
Йелън повтори предишни изявления на банковите регулатори като подчерта липсата на експозиция на дигитални активи към банковата индустрия. Тя видя в това положителен момент.
„Добрата страна на експлозия, каквато видяхме, е, че тя не се разпространи в банковия сектор – банковите регулатори бяха много внимателни„, каза тя.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.