След като в продължение на седмици френски служители призоваваха за по-строга крипторегулация във Франция, във вторник вечерта в Националното събрание на страната ще бъде гласуван нов регулаторен режим за криптофирмите.
Френските законодатели обсъждат дали да наложат задължително лицензиране на доставчиците на услуги за дигитални активи преди влизането в сила на общоевропейските разпоредби към края на 2024 г.
Социално-либералният сенатор Ерве Морей първоначално предложи компаниите за дигитални активи да получат задължителен лиценз до октомври тази година. Това получи не толкова позитивен прием от криптоиндустрията, тъй като нито едно дружество не се е сдобило с трудната за получаване акредитация, която понастоящем не е задължителна.
„Неотдавнашният фалит на FTX подчерта рисковете, присъщи на всяка инвестиция в криптоактиви, особено когато компанията работи извън всякаква регулация„, написа Морей в текста, придружаващ внесеното от него изменение на по-широк законопроект. В допълнение към поправката на Морей, Народното събрание ще прецени две други: едната ще отложи срока за лицензиране, давайки на компаниите повече време, а другата ще замени задължителния лиценз с по-проста регистрация.
Понастоящем компаниите, предлагащи крипто услуги във Франция, предпочитат да се регистрират във финансовия регулатор, Органа за финансови пазари (AMF), вместо да получат лиценз. Понастоящем 60 компании са включени в списъка, което означава, че френското правителство ги счита за професионално компетентни и отговарящи на законите за борба с прането на пари.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн: Движението на цената наподобява това през 2019 г.
Списъкът включва местното дъщерно дружество на глобалния крипто гигант Binance и Société Générale, една от водещите банкови групи в страната.
За да получат пълен лиценз от AMF обаче, фирмите трябва да осигурят застраховка за отговорност или минимален собствен капитал, да затвърдят вътрешния контрол и да следват протоколите за киберсигурност заедно с други организационни изисквания. Все още нито една фирма не е постигнала това.
С натиска на индустрията сенаторът либерал-центрист Даниел Лабарон предложи алтернативно изменение миналия петък, като предложи по-общият процес на регистрация да се подсили с повече мерки за защита на потребителите и корпоративен контрол, които криптофирмите да спазват под надзора на AMF. Тези мерки биха били по-постижими в сравнение с лиценза от високо ниво.
По-рано миналата седмица Лабарон предложи също така да се премести крайният срок за лицензиране до януари 2024 г. вместо до октомври 2023 г., за да се спечели повече време за индустрията. Това оставя три възможности за нови национални закони за криптофирмите, които политиците ще определят по време на гласуването във вторник.
Стремежът към по-строго регулиране на криптофирмите е общ призив за действие от страна на политиците след срива на FTX. В Европейския парламент членовете призоваха регулаторите да ускорят прилагането на MiCA, но това се оказа трудно за осъщестяване.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Гейминг алткойн скочи с над 150% на фона на пазарния подем
AMF се присъедини към редиците на френските политици и централни банкери, подкрепящи ускоряването на лицензирането на криптовалути в отговор на ноемврийския срив на FTX.
„Крипто вселената сега трябва да направи ясен избор да приеме регулирането и защитата на инвеститорите. Това е в неин собствен интерес, защото една черна овца може лесно да опорочи цялата индустрия„, заяви по-рано този месец председателят на AMF Мари-Ан Барбат-Лаяни.
AMF, подобно на френския парламент, призовава за ускоряване на прехода към задължителна регистрация за доставчиците на услуги, които понастоящем не са регистрирани.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.