Според анализатори неотдавнашните данни за инфлацията може да дадат тласък на настоящото рали на фондовия пазар.
Джулиан Емануел от Evercore ISI подчерта, че намаляването на инфлацията е основен фактор, който стимулира бичия пазар на акции. Отразявайки този оптимизъм, Емануел повиши целта си за края на годината за S&P 500 от 4,750 на 6,000 пункта, позовавайки се на благоприятния тренд на инфлацията и началните фази на търговията с продукти от сектора на изкуствения интелект.
Миналата седмица и S&P 500, и Nasdaq поставиха нови рекорди, тъй като инвеститорите приветстваха по-ниски от очакваните данни за инфлацията на потребителските цени и тези на едро. Главният стратег по акциите в САЩ на инвестиционната банка UBS Джонатан Голуб също изрази увереност, като предположи, че последните данни за инфлацията могат да доведат до намаляване на лихвените проценти, засилвайки потенциала за по-нататъшни пазарни печалби. Голуб, който смята, че към края на годината S&P 500 може да достигне 5,600 пункта, отбеляза значителния напредък към постигането на целта на Федералния резерв за 2% инфлация.
Индексът на потребителските цени (CPI) за май показа 0,2% месечно увеличение на „основния“ индекс на потребителските цени, което е най-ниското от юни 2023 г. насам. Освен това „основният“ индекс на цените на производител (PPI) остана непроменен спрямо предходния месец, опровергавайки очакванията за увеличение с 0.3%. Икономистите смятат, че тези данни са сигнал за благоприятно отчитане на предпочитания от Фед измерител на инфлацията – индекса на разходите за лично потребление (PCE).
Икономистът на Bank of America Стивън Джуно интерпретира данните за PPI като подкрепящи дезинфлационната тенденция, прогнозирайки силен основен PCE отчет за май. BofA прогнозира 0.16% месечно увеличение на базовия PCE за май и очаква Фед да намали основния си лихвен процент по-късно тази година.
Въпреки че последното обобщение на икономическите прогнози на Фед предполага само едно намаление на лихвения процент през 2024 г., пазарите вече оценяват възможността за две намаления през тази година. Някои анализатори, като Дейвид Кели от JPMorgan, твърдят, че последните положителни данни за инфлацията може да са повлияли на прогнозите на Фед, засилвайки мнението за меко приземяване на икономиката.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.