Швейцарският орган за надзор на финансовите пазари (FINMA) възнамерява да прокара нови закони за издателите на стабилни монети, за да засили регулаторния контрол и да намали финансовите рискове.
Целта на тези правила е да се отговори на опасенията относно въздействието на стабилните монети върху финансовите институции и по-широкия пазар.
В насоките на FINMA се предлага емитентите на стабилни монети да се третират като финансови посредници, подчертавайки повишения риск от пране на пари, финансиране на тероризма и избягване на санкции, свързан с тези дигитални валути. Новите разпоредби ще изискват от емитентите на стабилни монети да спазват същите правила за борба с прането на пари (AML) като традиционните финансови субекти, включително проверка на самоличността на притежателите и действителните собственици.
За да могат да работят без банков лиценз, издателите на стабилни монети трябва да отговарят на конкретни условия за защита на потребителите. Те включват наличие на банкова гаранция в случай на неизпълнение, информиране на клиентите за гаранциите и допускане на незабавни искове в случай на несъстоятелност.
Въпреки че тези мерки не предлагат пълната защита на банковия лиценз, те имат за цел да защитят интересите на клиентите и да поддържат високи стандарти за емитентите на стабилни монети. Бързият растеж на Tether (USDT) и USDC накара световните регулатори да установят ясни насоки за този разрастващ се сектор на стабилните монети.
До края на 2023 г. най-малко 25 държави, включително Швейцария, са въвели регулации за стабилните монети, според доклада на PwC Global Crypto Regulation.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.