Бившият председател на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC), Кристофър Джанкарло смята, че мерките срещу прането на пари (AML) и методите за опознаването на клиента (KYC) са остарели и могат да нарушат конституционните права.
В статия, публикувана в The Hill на 13 март Джанкарло заяви, че САЩ трябва да оглавят разработването на дигиталните валути на централните банки (CBDC) и да преминат към “монети на свободата”, а не към “монети за наблюдение”, като използват технологията, използвана в някои крипто протоколи.
My op-ed in @theHIll with @Jim Harper: the question is not whether #CBDCs can be stopped (they can’t), but whether sovereign AND non-sovereign #digitalcurrency will enslave or liberate citizens of free societies. https://t.co/h1oT14NalK
— Chris Giancarlo (@giancarloMKTS) March 13, 2023
Джанкарло е съавтор на доклад заедно с Джим Харпър за политическия мозъчен тръст American Enterprise Institute.
В доклада се твърди, че CBDC предлагат възможност за преоценка на съвременните дейности по финансово наблюдение и засилване на конституционните защити, като се възползват от доказателствата за нулево знание, хомоморфното криптиране и многостранните изчисления.
Тези технологии биха могли да позволят на страните да докажат, че дадено криптирано предложение е вярно, без да разкриват основната информация, което ще направи възможно “интелигентното прилагане” на превенцията на престъпленията.
Авторите се занимават с един скорошен документ, публикуван от администрацията на президента на САЩ, Джо Байдън – скорошната техническа оценка на системата за дигитална валута на централната банка на САЩ (OSTP) на Службата за научна и технологична политика на Белия дом, който показва, че финансовото наблюдение на запада прилича повече на китайското, отколкото мнозина биха искали да признаят.
Джанкарло и Харпър изтъкнаха, че предложените мерки за борба с прането на пари и KYC позволяват твърде обширно наблюдение без вероятна причина.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Неочакван скок от 17% заличи загубите от уикенда
Джанкарло и Харпър твърдят, че ако не се гарантира неприкосновеността на личния живот на CBDC, съществува риск тя да бъде използвана така, както е в Китай. Електронният юан позволява на китайското правителство да свърже политическото съответствие с индивидуалния просперитет и да обрече политическите инакомислещи на бедност, като направи всички транзакции видими за Китайската народна банка.
Американският сенатор Том Емър, който е отявлен противник на американската CBDC, изрази подобни опасения. През 2022 г. Емър представи Закона за борба с наблюдението на CBDC, твърдейки, че съществува риск от CBDC, която “проследява данните на ниво транзакция до отделния потребител” и може да бъде програмирана “да задушава политически непопулярни дейности”. Емър е и съпредседател на Blockchain Caucus към Конгреса на САЩ.
Animoca Brands, компания за рисков капитал и разработчик на Web3 игри, отхвърли твърденията, че е намалила целевата стойност на своя metaverse фонд с $200 милиона или с 20%, до $800 милиона поради нестабилността на крипто пазара и нестабилността в банковия сектор.
В четвъртък вечерта президентът Найб Букеле обяви, че планира да предложи на Конгреса на Ел Салвадор законопроект за премахване на данъците върху технологичните иновации.
Централната банка на Обединените арабски емирства (ОАЕ) наскоро представи нов план за емитиране на дигиталната си валута, известна като “дигитален дирхам”.
Sony Interactive Entertainment, компанията, която стои зад PlayStation подаде заявка за патент за рамка, която позволява на потребителите да прехвърлят и използват незаменяеми токени (NFT) в множество платформи за игри.