Представителите на Федералния резерв решиха да запазят лихвените проценти на 22-годишния връх, с което изразиха готовността си за още едно увеличение по-късно тази година, за да се борят с инфлацията.
Решението произтича от по-силната от очакваното икономическа активност. Според прогнозите, публикувани след двудневната им среща, повечето служители предвиждат необходимостта от запазване на лихвените проценти на сегашното им равнище през следващата година.
Председателят на Фед Джером Пауъл подчерта, че решението относно поредното повишение на лихвите през тази година остава отворено, като изтъкна важността на наблюдението на тенденциите в данните за продължителен период от време. Пауъл също така подчерта способността на Фед за предпазлив напредък поради обмисления темп на повишаване на лихвените проценти през миналата година.
Това е вторият случай тази година, в който Фед се въздържа от повишаване на лихвените проценти. Премереният подход е за предпочитане, тъй като повишаването на лихвените проценти обикновено отнема година или повече, за да окаже въздействие върху икономиката.
Неотдавнашното обръщение на Пауъл в Джаксън Хоул показа нежеланието му да обяви преждевременно успех в борбата на Фед с инфлацията. Той предупреди, че неочаквано силната икономическа активност може да представлява риск за по-нататъшния напредък в намаляването на инфлацията.
Последните прогнози показват, че 12 от 19-те официални лица предвиждат още едно увеличение на лихвения процент през тази година. Заседанията са насрочени за 31 октомври – 1 ноември и през декември.
Медианалните прогнози предполагат намаляване на лихвения процент по федералните фондове до около 5% до края на 2024 г., което предполага възможност за две понижения на лихвения процент през следващата година, ако тази година се стигне до повишение. Длъжностните лица предвиждат също така по-силен икономически растеж за тази и следващата година, както и по-малко увеличение на безработицата в сравнение с прогнозите от юни.
Прогнозите за годишната базисна инфлация бяха ревизирани надолу до 3.7% за четвъртото тримесечие в сравнение с предишната прогноза от юни за 3.9%.
След заседанието през юли се появиха повече признаци за широкообхватно понижение на инфлацията. Според предпочитания от Фед измерител анализаторите от Уолстрийт прогнозират слабо повишение на базисните цени за трети пореден месец през август. Пауъл спомена, че икономистите на Фед очакват това потенциално да понижи 12-месечния темп на базисната инфлация до 3.9% през август.
Индикацията за нестихваща икономика доведе до повишаване на доходността на 10-годишните държавни облигации. Доходността им се повиши до над 4.3%, доближавайки се до нива, невиждани от 2007 г. насам, спрямо 3.9% при последното заседание на представителите на Фед през юли. Този определян от пазара лихвен процент оказва влияние върху различни разходи по заеми, включително лихвените проценти по ипотечните кредити, които наскоро достигнаха 22-годишен връх.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.