Начало > Други > Федералният резерв и влиянието му върху централните банки по света

Федералният резерв и влиянието му върху централните банки по света

29.04.2024 11:30 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Федералният резерв и влиянието му върху централните банки по света

Световните финансови пазари преоценяват очакванията си за корекции на лихвените проценти, тъй като Федералният резерв на САЩ се бори с продължаващите предизвикателства, свързани с инфлацията, което предизвиква каскаден ефект върху другите големи централни банки в света.

Последните данни за инфлацията в САЩ доведоха до корекции в прогнозите за намаляване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ), Английската централна банка (АЦБ) и Фед. Въпреки различната динамика на инфлацията представителите на ЕЦБ и АЦБ усещат натиска на американския пазар.

Очакванията за намаляване на лихвените проценти от страна на ЕЦБ се промениха значително, като сега търговците предвиждат намаление с около 0.7 процентни пункта спрямо по-ранните прогнози за 0.88 пункта. По подобен начин очакваното намаление на лихвените проценти на АЦБ е ревизирано надолу до 0.44 процентни пункта от първоначалните прогнози за 1,72 пункта. Тази корекция съответства на намалените очаквания за ФЕД, от който се очаква да запази лихвените проценти на сегашните им високи равнища.

Различията в насоките на политиката на САЩ и Европа се запазват, а агресивното намаляване на лихвените проценти в други региони може да има непредвидени последици върху валутните курсове, разходите за внос и общата инфлация.

Председателят на Фед Джером Пауъл призна упорито високата инфлация в САЩ, което показва, че може да се наложи разходите по заемите да останат повишени по-дълго, отколкото се смяташе досега. Въпреки че някои трейдъри залагат на повишения на лихвените проценти на Фед, изказванията на Пауъл сигнализират за предпазлив подход към корекциите на паричната политика.

Макар че председателят на ЕЦБ Кристин Лагард и управителят на АЦБ Андрю Бейли подчертават различната динамика на инфлацията в Европа, те намекват за възможно намаляване на лихвените проценти по-късно това лято, което контрастира с графика на Фед.

Централните банки по света се ориентират в икономическия натиск и водят разговори за различията в лихвените проценти. Отслабването на йената спрямо долара поставя инфлационни предизвикателства пред Японската централна банка (ЯЦБ), което я подтиква към предпазливост при корекциите на лихвените проценти.

Затягането на глобалните финансови условия, повлияно от политиката на САЩ, оказва влияние върху пазарите на облигации в световен мащаб, като 10-годишните германски бундове отразяват движенията в американските държани ценни книжа.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън остава оптимист за низходящата траектория на инфлацията, посочвайки разходите за жилища като съществен фактор. Същевременно централните банки в различни държави възприемат различни подходи, като някои задържат лихвените проценти стабилни, а други правят неочаквани корекции в отговор на инфлационния натиск.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Задава ли се партньорство между Ripple и Cardano – как би се отразило това на цените?

Сред инвеститорите се разпространяват спекулации, че скорошно видео, публикувано от Ripple, намеква за възможно сътрудничество с Cardano или Фондация IOHK.

09.04.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Богатството на Сатоши Накамото се стопи с $30 милиарда след пазарния срив

Сатоши Накамото, мистериозния създател на Биткойн понесе значителен удар върху богатството си.

08.04.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Mantra представи фонд на стойност $108 милиона за подкрепа на RWA и DeFi проекти

Блокчейнът Mantra стартира инициатива с въвеждането на фонд от $108.88 милиона, насочен към ускоряване на приема на проекти за децентрализирано финансиране (DeFi) и токенизация на активи от реалния свят (RWA).

08.04.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Работната група на SEC по крипто въпросите ще проведе ключова среща с лидери от индустрията

След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.

08.04.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.