В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Преди това банките трябваше да подават предварително уведомление за плановете си за търговия с дигитални активи. Сега от Федералният резерв заявиха, че просто ще наблюдава тези дейности чрез обичайния си надзорен процес, премахвайки по този начин една значителна регулаторна пречка.
Наред с тази мярка, Фед също така отмени насоките си от 2023 г., които задължаваха банките да получат официални писма за липса на възражения, преди да предлагат услуги, свързани с токени или стабилни монети, обезпечени с щатски долар.
Отмяната дава на банките по-голяма гъвкавост да експериментират с услуги, свързани с дигиталния долар – сектор, който се разраства и е подложен на строг контрол през последните години.
В координация с FDIC и OCC, Федералният резерв оттегли и две съвместни декларации от 2023 г., които предупреждаваха банките за рисковете, свързани с криптовалутите. Агенциите заявяват, че тези промени отразяват еволюиращите пазарни условия и подновен ангажимент за насърчаване на иновациите. Въпреки че Федералният резерв може да издаде актуализирани правила в бъдеще, се подчерта, че настоящите мерки имат за цел да създадат по-адаптивна и благоприятна за иновациите банкова среда, особено в областта на дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.