Представителите на Федералния резерв са предпазливи оптимисти по отношение на управлението на инфлацията, без да се предизвиква икономическо напрежение.
Те се стремят към „меко приземяване„, като не повишават прекомерно лихвените проценти, но все пак се стремят да постигнат ниво на инфлация от 2%.
Представителите планират да запазят лихвените проценти на заседанието си през септември и евентуално да ги повишат малко по-късно, ако е необходимо.
Този подход е от решаващо значение за наследството на председателя Джером Пауъл. Те обаче се опасяват да не прекратят преждевременно кампанията си за затягане на кредитирането поради минали фалшиви сигнали за дезинфлация.
От март 2022 г. насам Фед повиши референтната си лихва 11 пъти. Неотдавнашните доклади показват признаци на затихване на инфлацията с по-бавно нарастване на цените и охлаждане на пазара на труда.
Тежестта е върху постъпващите данни, за да се обоснове по-нататъшно повишаване на лихвените проценти. Някои служители на Фед, като президента на Фед в Ню Йорк Джон Уилямс, смятат, че паричната политика е в добра позиция.
Макар че в прогнозите има несигурност, инфлацията продължава да буди безпокойство, а ястребите на политиката се застъпват за потенциално повишение по-късно тази година.
Въпреки това се настоява за предпазлив подход, за да се избегне отслабване на икономическата активност. Инвеститорите не очакват повишение на лихвените проценти този месец, но шансовете са изравнени за повишение в края на октомври или началото на ноември.
За успешното меко приземяване Фед очаква продължаващо забавяне на пазара на труда и на търсенето. Въпреки по-силните от очакваното отчети през последното тримесечие се очаква забавяне на производството.
Фед е изправен пред предизвикателството на ниското доверие в прогнозите си, като същевременно трябва да запази възможността за по-нататъшно затягане поради задържащата се инфлация. Те са решени да избегнат историческата грешка на прекомерно затягане в рецесия при борбата с инфлацията.
Източник: Bloomberg
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.