Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл предвижда преминаване към по-неутрална позиция в бъдещата парична политика.
По време на икономическа конференция в Нашвил тази седмица Пауъл определи цялостното състояние на икономиката като „силно„. Той подчерта, че Фед е изправен пред сходни рискове при изпълнението на двойната си цел – ограничаване на инфлацията и същевременно поддържане на стабилен пазар на труда.
Неотдавнашното решение за понижаване на основния лихвен процент с 50 базисни точки отразява нарасналата увереност, че с подходяща корекция на политиката силната позиция на пазара на труда може да бъде запазена успоредно с умерен икономически растеж и устойчиво намаляване на инфлацията към целевото равнище от 2%.
В перспектива Пауъл посочи, че ако икономиката се развива според очакванията, политиката на Фед постепенно ще се ориентира към по-неутрален подход.
Той обаче подчерта, че няма фиксирани планове, тъй като свързаните с тях рискове са двустранни. Фед ще продължи да взема решения въз основа на данните, развиващите се икономически перспективи и баланса на рисковете, като укрепва цялостната стабилност на икономиката с наличните инструменти.
Забележително е, че през миналия месец Фед намали лихвените проценти за първи път от март 2020 г. насам, като през август в САЩ бе регистрирана инфлация от 2.5%.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.