БРИКС постоянно оспорва господстващото положение на щатския долар в световните резерви, особено след като Белият дом наложи санкции на Русия през 2022 г.
През последните две години блокът натрупва злато и диверсифицира авоарите на централните си банки, увеличавайки резервите им от благородния метал. През изминалите 18 месеца централните банки на развиващите се страни са закупили общо 800 тона злато, като Китай е придобил впечатляващите 225 тона през последните 15 месеца.
Русия, Китай и Индия са сред най-големите купувачи на злато, което значително повишава пазарната му стойност. По данни на Световния съвет по златото „от началото на годината досега централните банки са закупили забележителните нетни 800 тона, което е с 14% повече в сравнение със същия период на миналата година“. Това натрупване допринесе за намаляване на доларовите резерви, тъй като страните от БРИКС започват да заместват долара със злато в централните си банки.
Последните данни сочат, че делът на валутните запаси, деноминирани в щатски долари, е спаднал до 58.2% през 2024 г., отбелязвайки най-ниското си равнище от 1995 г. насам. Тъй като страните от съюза и други развиващи се икономики увеличават резервите за си в злато и местни валути, господстващото положение на долара продължава да намалява.
Нещо повече, други валути, които традиционно не се поддържат като резерв, все по-често намират своя път към централните банки на БРИКС и други развиващи се страни. Намалявайки своята зависимост от американския долар и засилвайки златните си запаси, централните банки се стремят да диверсифицират финансовите си ресурси. Според МВФ най-значимите алтернативи на щатския долар и еврото са тези „нетрадиционни резервни валути„.
Ако златото продължи да набира популярност като резервен актив в страните от БРИКС, щатският долар може да бъде изправен пред по-големи предизвикателства. Рязкото намаляване на резервите в щатски долари подсказва, че дедоларизацията може да засили тази тенденция, като развиващите се икономики потенциално ще играят по-влиятелна роля в преструктурирането на световната финансова система, оставяйки САЩ и западните сили с намалено влияние.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.