Федералният резерв на САЩ наскоро обяви предстоящото стартиране на услугата FedNow през юли, която има за цел да позволи на финансови институции от всякакъв мащаб и местоположение да предлагат услуги за незабавни плащания в цялата страна, денонощно и 365 дни в годината.
Според Том Баркин, президент на Банката на Федералния резерв в Ричмънд и изпълнителен спонсор на програмата FedNow, услугата ще бъде „устойчива, адаптивна и достъпна“ и ще създаде „водеща платежна система“.
Възможностите за незабавни плащания вече са успешно изпробвани в няколко държави, като водещи в сектора са азиатските страни като Индия и Китай.
Индия например използва инфраструктура, базирана на услугата за незабавни плащания (IMPS) и унифицирания платежен интерфейс (UPI), за да предлага услуги за мигновенни плащания на клиенти и търговци. Глобалните данни показват, че Индия е най-активният пазар, като обемът на транзакциите достигна $39.8 милиарда през 2021 г.
Междувременно в Китай широко се използват Alipay и WeChat за незабавни мобилни плащания, а страната напира да приеме дигитален юан като своя централно подкрепена дигитална валута.
Въпреки че преходът към незабавни плащания потенциално може да ускори интегрирането на дигиталните валути на централните банки (CBDC) в САЩ, тяхното приемане все още не е сигурно. В момента работната група, занимаваща се с CBDC проучва потенциала на типа валута и се очаква решение за тяхното приемане.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Робърт Кийосаки предупреждава за следващия банков гигант, който ще фалира
Междувременно Ripple води разговори с над 20 централни банки в световен мащаб относно инициативи за CBDC, но САЩ засега не участват в тях.
Стартирането на услугата FedNow е важна стъпка за финансовия сектор на САЩ, която позволява на финансовите институции да предлагат услуги за незабавни плащания в цялата страна. Приемането на CBDC в САЩ обаче все още не е сигурно, а Ripple води разговори със световни централни банки относно CBDC инициативи, но САЩ засега не взема участие.
Преминаването към незабавни плащания увеличи интереса към CBDC, но дали те ще бъдат приети в САЩ, предстои да разберем.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Шон Невил, съосновател на Circle и настоящ изпълнителен директор на Catena Labs, стартира смело ново начинание, насочено към изграждането на финансова система, създадена специално за ерата на изкуствения интелект.
Ripple ускорява регионалните си амбиции с нов тласък в ОАЕ, сключвайки съюзи със Zand Bank и финтех стартъпа Mamo, за да разшири своята платежна блокчейн мрежа.
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.